سابسیژن (Subcision) یک روش جراحی است که برای درمان مشکلاتی مانند جوش‌های عمیق، آثار جراحی و چروک‌های عمیق استفاده می‌شود. در این روش، با استفاده از سوزن یا ابزاری ویژه، بافت زیرپوستی از بافت اطراف جدا می‌شود تا بافت جدید به جای آن تولید شود.

سابسیژن می تواند برای رفع چین و چروک های صورت، گردن، بازوها، سینه و شکم استفاده شود. این روش همچنین می تواند برای رفع فرورفتگی های ناشی از اسکار آکنه، زخم و جراحی استفاده شود.

 

سابسیژن چگونه زخم های آکنه را درمان می کند؟

زخم ناشی از آکنه دارای یک لنگرگاه متصل به بافت اصلی پوست است. در subcision با استفاده از یک ابزار تیز، این لنگرگاه از هم شکسته شده و ارتباط بافت آسیب دیده با بافت سالم پوست، از بین میرود. با انجام این کار، یک لخته خون در زیر پوست ایجاد شده که شرایط را برای افزایش تولید کلاژن و بازسازی بافت آسیب دیده، مهیا میکند.

سابسیژن چگونه انجام میشود؟

مرحله ۱: آماده سازی

قبل از انجام این عمل پوست باید به طور کامل پاک شده و جای زخمهای مورد نظر، با استفاده از یک قلم به صورت دقیق، مشخص شود. بعد از آن بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست شما تزریق میشود.

مرحله ۲: انتخاب دستگاه سابسیژن

برای هر پوست و زخمی باید از سوزنهای مخصوص استفاده کرد. در صورتی که سوزن اشتباهی برای وارد شدن به عمق پوست انتخاب شود؛ احتمال آسیب دیدن بافت سالم پوست زیاد میشود!

سوزنهای تیز: سوزن هایپودرم 18-23G
سوزن Nokor: سوزن Nokor یک سوزن tribevelledاست که به طور خاص برای انجام سابسیژن طراحی شده است.
میکرو کانولای بلانت: با استفاده از این سوزن، خونریزی و تورم بعد از عمل، نسبت به سوزنهای تیز، کمتر است.

مرحله ۳: انجام عمل

سوزن انتخاب شده به آرامی وارد لایه های عمیق پوست شده تا اتصال بین بافتهای آسیب دیده و سالم قطع شود. در این مرحله احساس سوزش در منطقه تحت درمان تا اندازه ای طبیعی است.

مرحله ۴: تمیز کردن جای زخم

برای جلوگیری از پیشروی خونریزی و تورم، پزشک باید از طریق فشار دادن جای زخم، خون باقی مانده را از زیر پوست خارج کند. بعد از آن جای زخم تمیز شده و برای جلوگیری از عفونی شدن آن، یک کرم آنتی بیوتیک تجویز میشود.

سابسیژن یک روش جراحی است که توسط پزشکان تخصصی انجام می‌شود. در ادامه، مراحل عملکرد سابسیژن را توضیح می‌دهم:

۱. تهیه شرایط: قبل از برگزاری جلسه سابسیژن، پزشک شما شرایط نگهداری از پوست خود را تعیین می‌کند. ممکن است از شما بخواهد قبل از عمل جوش‌گیری، رفتارهای خاصی مانند قطع مصرف مواد خوراکی مشحص، یا جلوگیری از استفاده از قرصهای خون ضدلخته در مقایسه با ایام عادی را پیروی کنید.

۲. موضوع بخشیدن به ناحیه: پس از اعمال موضوع بخشیدن به ناحیه که معمولاً با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده انجام می‌شود، پزشک یک ضربه کمی به ناحیه مورد نظر وارد می‌کند تا بافت زیرپوستی را از بافت‌های دیگر جدا کند.

۳. اجرای سابسیژن: پزشک ابزارهای ویژه‌ای را برای جدا کردن بافت زیرپوستی از بافت‌های اطراف استفاده می‌کند. این ممکن است یک سوزن حاوی لبه بریدنی یا یک میکروسَب باشد. با تزریق متداوم تحت فشار، پزشک بافت زیرپوستی را به آرامی از بقیه بافت‌ها جدا می‌کند.

۴. پایان عمل جراحی: پس از جداکردن بافت‌های زیرپوستی، پزشک ممکن است عملکردی دیگر مانند تزریق مواد مخصوص برای پر کردن فضای جدا شده یا مراقبت پوستی انجام دهد تا بهبودی بهتر را تسریع کند.

پس از انجام سابسیژن، احتمالاً نیاز به فرایندهای درمانی دیگری مثل لیزر درمانی یا روش ها و محصولات بهداشتی خاصی در جهت استحکام بخشی به بافت جدید و بهبود نهایی برای جوش‌های عمیق تر و آثار جراحی وجود خواهد داشت. مراقبت متقنانه و بعد از عملکرد پزشکی در طول بازیابی بسیار مهم است تا بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.

مراحل سابسیژن

سابسیژن معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش، ابتدا ناحیه مورد نظر با بی حسی موضعی بی حس می شود. سپس، پزشک از سوزن های مخصوصی برای ایجاد برش های کوچک در زیر پوست استفاده می کند. برش ها به گونه ای ایجاد می شوند که بافت های فیبری که باعث ایجاد چین و چروک و فرورفتگی می شوند، از هم جدا شوند. در نهایت، برش ها با بخیه های قابل جذب بسته می شوند.

انواع روشهای سابسیژن

سابسیژن با تکنیک تزریق خونی (autologous blood)

این روش برای اولین بار ۲۰ سال پیش معرفی شده و مورد استفاده قرار گرفت. در این متد، مقداری خون به جای زخم مورد نظر تزریق شده تا مانع از برقراری ارتباط بین بافت آسیب دیده و سالم شود. البته همانطور که احتمالاً حدس میزنید، این روش خالی از عیب نیست. چرا که احتمال شکل گیری لخته های خونی زیر پوست، وجود دارد.
سابسیژن با پیوند پوست

در این روش، ابتدا با استفاده از سابسیژن، یک شکاف کوچک روی منطقه مورد نظر، ایجاد میشود. در این مرحله، ارتباط بین بافت سالم و آسیب دیده، از بین میرود. سپس با استفاده از لیزر CO2، پیوند پوست از ناحیه پشت گوش به ناحیه تحت درمان انجام میشود.

انجام این روش حتماً باید توسط یک پزشک متخصص در حوزه پیوند پوست و ساب سیژن انجام شود. چرا که در برخی موارد، احتمال شکل گیری زخم التهابی روی پوست وجود دارد. در صورتی که بعد از انجام عمل چنین زخمی مشاهده شود، مجدداً جای زخم باید باز شده و تزریق داروهای ضد التهاب به آن انجام شود.

سابسیژن با PRP

در این روش که تا اندازه ای مشابه با روش تزریق خونی است، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت که از خون خود فرد حاصل شده است، به ناحیه تحت درمان بعد از ایجاد زخم، انجام میشود. این روش دارای عوارض بسیار کمتری است چرا که پلاکت غنی شده حاوی مقدار زیادی فاکتورهای رشد و بازسازی پوست است.

سابسیژن با پر کننده یا فیلر

با توجه به این که در این روش از پر کننده یا فیلر استفاده میشود، میتوان آن را بهترین گزینه برای درمان جای عمیق زخمها در نظر گرفت. پرکننده ها به تنهایی برای از بین بردن جای زخم مورد استفاده قرار نمیگیرند. در این شیوه با استفاده از سابسیژن زخم مختصری ایجاد شده و بعد از شکستن پیوند بافت آسیب دیده با بافت سالم، فیلر به مقدار نیاز تزریق میشود.

رو سابسیژن در واقع متنوع است و ممکن است با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف صورت بگیرد. در زیر چند روش سابسیژن را توضیح می‌دهم:

۱. روش سابسیژن با استفاده از سوزن: در این روش، از سوزن نازک و ویژه‌ای استفاده می‌شود که از زیرپوست وارد می‌شود و بافت زیرپوستی را از بافت‌های اطراف جدا می‌کند. این کار باعث شکستن جوش‌ها، آثار جراحی یا چروک‌های عمیق می‌شود و فرصتی برای تولید بافت جدید می‌دهد.

۲. سابسیژن با استفاده از ابزار میکروسَب: در این روش، ابزار خاصی به نام میکروسَب برای جدا کردن بافت زیرپوستی از بافت اطراف استفاده می‌شود. میکروسَب یک نوع سوزن با سر فلزی است که به آرامی از زیرپوست عبور می‌کند و باعث شکستن بافت ناهموار می‌گردد.

۳. روش سابسیژن با استفاده از لیزر: لیزر کوچکی با توانایی بالا بر روی بافت زیرپوستی هدایت می‌شود تا از همراهی بافت زیرپوستی با بافت‌های اطراف جدا شود. این روش عمدتاً برای درمان جوش‌های عمیق و آثار جراحی استفاده می‌شود.

مهم است توجه داشته باشید که هر یک از این روش‌ها ممکن است توسط پزشکان و جراحان مختلف با توجه به شرایط و نیاز شما یکی انتخاب شود. به هر حال، در هر صورت، تخصص و تجربه پزشک بسیار مهم است تا به عمل بهترین نتیجه را بدست آورید.

سابسیژن برای درمان چه زخمهایی ایده آل است؟

این عمل زیبایی یک گزینه درمانی عالی برای انواع زخمهای زیر است:

جای زخم آکنه
زخم آبله مرغان
زخمهای ناشی از تصادف یا جراحی

مزایای سابسیژن چیست؟

در میان انواع روشهایی که برای رفع جای آکنه وجود دارد، سابسیژن توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. چرا که:

احتمال تغییر رنگ رنگدانه های پوستی، بعد از انجام عمل وجود ندارد. (خطری که کلیه روشهای درمان با لیزر به دلیل عدم تخصص کافی اپراتور و نامناسب نبودن شیوه درمان برای فرد، وجود دارد)
نتیجه مثبت این شیوه از درمان، در مقایسه با سایر روشها نظیر لیزر؛ خیلی سریع قابل مشاهده است.

از این متد برای درمان طیف وسیعی از انواع جای زخم میتوان استفاده کرد.

سابسیژن مزایای زیر را دارد:

روشی کم تهاجمی است
دوره بهبودی کوتاهی دارد
عوارض جانبی کمی دارد

 

عوارض سابسیژن چیست؟

سابسیژن نیز مانند سایر روش‌های جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد. عوارضی مانند عفونت، خونریزی، تورم، سوختگی و بهبود ناقص ممکن است رخ دهد.

همچنین، ممکن است پس از جراحی درد، حساسیت یا تغییر رنگ پوست را تجربه کنید.

بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد انجام سابسیژن، با پزشک خود دربارهٔ عوارض محتمل و ریسک‌های جراحی به طور دقیق مشورت کنید.

 

چه کسانی کاندیدای مناسب سابسیژن هستند؟

اگر از جای زخم باقی مانده روی پوست صورت خود رنج میبرید، قبل از انتخاب یکی از روشهای درمان، باید اطمینان حاصل کنید که آیا شیوه منتخب شما، با نوع زخم و شرایط پوستی شما سازگاری دارد یا نه. این گام، اولین و البته مهمترین گامی است که برای درمان جای اسکار باید بردارید.

به طور کلی شیوه درمان سابسیژن به افرادی توصیه میشود که جای زخم آنها عمیق است. به عنوان مثال، در صورتی که هنگام خنده یا صحبت کردن، جای تو رفتگی در دهانتان قابل مشاهده است، زخمهای شما از نوع عمیق بوده و با روشهایی نظیر لیزر یا میکرونیدلینگ درمان نمیشود. چرا که در این دو شیوه درمان، تنها لایه های سطحی پوست در دسترس قرار داشته و تحت تأثیر درمان قرار میگیرند. نکته حائز اهمیت این است که نمیتوان با افزایش طول سوزنهای دستگاه میکرونیدلینگ یا افزایش قدرت لیزر به لایه های عمیق دست پیدا کرد.

چه کسانی نباید سابسیژن انجام دهند؟

در صورتی که جزء یکی از دسته های زیر قرار دارید، قبل از انجام این عمل پزشکتان را در جریان قرار دهید:

با ایجاد زخم، هرچند کوچک، پوست شما عفونت میکند. اصطلاحاً پوستتان مستعد عفونت است.
در صورتی که پوست شما مستعد ابتلا به جای زخم غیرطبیعی پوست مانند زخم هایپرتروفیک و کلوئید است.
در صورتی که غلظت خون پایینی داشته و با ایجاد زخمی کوچک در سطح پوست، خونریزی شدیدی دارید.

دوره نقاهت بعد از سابسیژن چقدر است؟

همانطور که گفته شد، دوره نقاهت این شیوه نسبت به سایر روشهای رفع جای زخم و آکنه، کوتاهتر است. قرمزی و تورم بعد از این عمل، بین ۲ الی ۳ روز از بین میرود. کبودی ناشی از زخم ایجاد شده نیز، بسته به نوع پوست شما بین ۲ الی ۱۰ روز از بین میرود. بسیاری از افراد بعد از ۶ ماه شاهد ۱ الی ۲ درجه بهبود در جاهای زخمشان هستند.

 

هزینه سابسیژن چقدر است؟

هزینهٔ سابسیژن می‌تواند در هر کشور و منطقه متفاوت باشد و بسته به میزان نیاز به جراحی و شدت مشکل، متغیر است. هزینهٔ سابسیژن معمولاً متوسط ​​تا بالا است و ممکن است از جراح به جراح متفاوت باشد. برای دقیق‌تر دریافتن اطلاعات در مورد هزینهٔ سابسیژن، بهتر است با پزشک یا جراح مشورت کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *