لیپوپلاستی که با نام لیپوساکشن نیز شناخته می‌شود، روشی برای برداشتن چربی اضافی از نواحی خاصی از بدن برای تغییر شکل و افزایش کانتور آن است. لیپوپلاستی یک روش زیبایی پرطرفدار است که می‌تواند به افراد کمک کند تا به شکل و اندازه دلخواه خود برسند و در عین حال اعتماد به نفس را افزایش دهند.

اما قبل از اینکه در این روش عجله کنید، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. که شامل درک کامل لیپوپلاستی چیست، چگونه کار می کند و چه خطراتی در بر دارد. در این نوشته، همه این موضوعات را با جزئیات بحث خواهیم کرد تا بتوانید تصمیمی آگاهانه در مورد اینکه آیا لیپوپلاستی برای شما مناسب است یا نه، بگیرید.

برخی از افراد دارای سلول‌های چربی سرسختی هستند که مهم نیست که چقدر رژیم غذایی یا ورزش داشته باشند، با هیچکدام از این راه‌ها از بین نمی‌روند. نواحی رایج برای این کیسه‌های چربی شامل چانه، گردن، باسن، پشت بازوها، شکم، بالای زانو، ران ها، باسن، ساق پا و مچ پا است.

 

لیپوپلاستی چیست؟

لیپوپلاستی که با نام لیپوساکشن نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی است که چربی را از بدن خارج می‌کند. معمولاً روی شکم، ران‌ها، باسن و بازوها انجام می‌شود. جراح برش‌های کوچکی روی پوست ایجاد می‌کند و لوله نازکی به نام کانولا را درون رسوبات چربی قرار می‌دهد. کانولا به یک دستگاه مکنده متصل است که چربی را استخراج می‌کند.

از لیپوپلاستی می‌توان برای درمان بسیاری از نواحی مختلف بدن استفاده کرد. اما بیشتر برای لاغر کردن دور کمر، بهبود ظاهر سلولیت یا برداشتن جیب‌های چربی سرسخت که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی‌دهند استفاده می‌شود. این نوع جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود، به این معنی که بیماران می‌توانند در همان روز عمل به خانه بازگردند.

لیپوپلاستی روشی ایمن و موثر برای دستیابی به نتایج قابل توجه با کمترین جای زخم است. اما مانند هر عمل جراحی، خطراتی نیز به همراه دارد. این موارد شامل عفونت، خونریزی، کبودی و تورم است. بیماران باید از قبل با پزشک خود مشورت کنند تا ببینند آیا لیپوپلاستی برای آنها مناسب است یا خیر.

انواع مختلف لیپوپلاستی

لیپوپلاستی که با نام لیپوساکشن نیز شناخته می‌شود، یک روش جراحی است که با از بین بردن رسوبات چربی اضافی، بدن را پیکرتراشی می‌کند. از این روش معمولاَ برای بهبود ظاهر شکم، ران ها و بازوها استفاده می‌شود.

سه نوع مختلف لیپوپلاستی وجود دارد: افزایش دهنده، کمکی برقی و سونوگرافی.

لیپوپلاستی Tumescent رایج‌ترین نوع لیپوساکشن است. این روش شامل تزریق مقدار زیادی مایع به ناحیه تحت درمان است. این مایع شامل سالین، لیدوکائین (بی حس‌کننده موضعی) و آدرنالین یا اپی نفرین (دارویی که رگ‌های خونی را کوچک می‌کند) است. این روش به کاهش خونریزی و کبودی در حین عمل کمک می‌کند.

در لیپوپلاستی با کمک برق از یک کانول مخصوص استفاده می‌شود که به پمپ خلاء متصل است. کانولا در یک حرکت سریع رفت و برگشتی حرکت کرده و سلول‌های چربی را می‌شکند و از بدن خارج می‌کند.

لیپوپلاستی با کمک اولتراسوند از امواج صوتی برای شکستن سلول های چربی قبل از ساکشن از بدن استفاده می‌کند. این نوع لیپوساکشن معمولاً در نواحی با لایه‌های ضخیم چربی مانند ران یا پشت استفاده می‌شود.

 

انتظارات شما در حین و بعد از جراحی لیپوپلاستی

پس از جراحی لیپوپلاستی، لوله‌های تخلیه برای خارج کردن مایعات اضافی از بدن شما وجود دارد. همچنین برای کمک به کاهش تورم و حمایت از بدن در حین التیام، باید از یک لباس فشرده کننده استفاده کنید. اکثر افراد برای بهبودی پس از جراحی حدود دو هفته از محل کار یا فعالیت‌های عادی خود مرخصی می‌گیرند.

احتمالاً بعد از جراحی مقداری کبودی و تورم خواهید داشت، اما باید در عرض یک هفته یا بیشتر بهبود یابد. حداقل تا چهار هفته پس از جراحی باید از فعالیت‌های شدید خودداری کنید. پزشک دستورالعمل‌های خاصی را در مورد اینکه چه زمانی می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید، به شما می‌دهد.

 

روش لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک

روش لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک ممکن است به شما در رفع این چربی‌های ناخواسته کمک کند. لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک یک روش تقویت‌کننده برای لیپوساکشن است. برای حفظ فرم و وزن جدیدتان پس از لیپوپلاستی، باید رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسبی را دنبال کنید.

نتیجه هر فردی بر اساس عواملی مانند میزان چربی برداشته شده و ناحیه تحت درمان متفاوت خواهد بود. قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام این روش، باید با پزشک خود در مورد اهداف‌تان، نتایجی که می‌توانید انتظار داشته باشید و نحوه حفظ فرم جدید بدن‌تان صحبت کنید.

 

تفاوت لیپوپلاستی با سایر روش‌های لیپوساکشن

در لیپوپلاستی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای مایع کردن چربی زیر سطح پوست قبل از برداشتن آن با مکش ملایم استفاده می‌شود. لیپوساکشن سنتی نمی‌تواند سلول‌های چربی را مایع کند و در نتیجه برداشتن چربی را دشوارتر می‌کند.

 

مشاوره لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک

اولین قدم در لیپوپلاستی تعیین وقت مشاوره است. یک جراح زیبایی معتبر و با تجربه در زمینه لیپوپلاستی را انتخاب کنید که آموزش‌های تخصصی مورد نیاز را گذرانده باشد. از پزشک خود در مورد مدارک و آموزش و اینکه چند عمل لیپوپلاستی انجام داده‌اند سوال کنید.

در جلسه مشاوره، پزشک یک ارزیابی کامل از بدن شما انجام می‌دهد تا ببیند آیا شما کاندیدای خوبی هستید یا خیر.

به طور کلی، یک کاندیدای خوب، فردی است که وزن متوسط یا کمی بالاتر از متوسط داشته باشد، از سلامت خوبی برخوردار باشد و دارای ناحیه چربی خاصی باشد که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ خوبی نداده باشد.

 

مزایای لیپوپلاستی

لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک به پزشکان اجازه می‌دهد تا مقادیر قابل توجهی چربی را در یک جلسه حذف کنند. این روش می‌تواند به ویژه در مناطق دارای چربی متراکم مانند پشت مفید باشد. استفاده از امواج صوتی از آسیب به رگ‌های خونی و بافت همبند اطراف جلوگیری می‌کند زیرا سلول‌های چربی به طور انتخابی تخریب و حذف می‌شوند.

نحوه کار لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک

تیم جراحی پوست شما را علامت‌گذاری می‌کند تا ناحیه دقیق چربی برداشته شده مشخص شود. سپس مقدار زیادی محلول بی حس‌کننده برای بی‌حسی ناحیه چربی تزریق می‌شود. این روش به عنوان تکنیک افزایش دهنده نیز شناخته می‌شود.

سپس یک ابزار لوله مانند نازک به نام پروب اولتراسونیک از طریق یک برش کوچک در زیر پوست قرار داده می‌شود. کاوشگر به صورت متقاطع حرکت می‌کند در حالی که امواج صوتی فشار منفی ایجاد می‌کنند و باعث فروپاشی و مایع شدن سلول‌های چربی می‌شوند. سپس چربی و مایع بی حس کننده با مکش ملایم خارج می‌شوند.

 

بعد از لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک

به شما آموزش داده می‌شود که تا شش هفته پس از عمل از یک لباس تنگ، مانند یک کمربند نگهدارنده ضخیم استفاده کنید. گاهی اوقات نیازی به داروی ضد درد بعد از عمل نیست، زیرا داروی بی‌حسی تزریقی ناحیه را برای 12 ساعت یا بیشتر بی‌حس نگه می‌دارد.

سلول‌های چربی برای همیشه حذف می‌شوند. اگر بعد از عمل وزن اضافه کنید، معمولاً در ناحیه تحت درمان متمرکز نمی‌شود. به این دلیل که شما سلول‌های کمتری در آن ناحیه خواهید داشت تا چربی در آن رسوب کند. اما لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک مانع افزایش دوباره وزن شما نمی‌شود.

 

عوارض و خطرات لیپوپلاستی

لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک سابقه ایمنی خوبی دارد، اما خطراتی مانند تمام جراحی‌های لیپوساکشن وجود دارد. این خطرات و عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  •      عفونت (نادر)
  •      لخته شدن خون یا چربی
  •      خطرات زیبایی مانند تغییر رنگدانه پوست یا بافت پوست
  •      کانتورینگ ناهموار پوست

همچنین ممکن است مجموعه‌ای از مایعات که به عنوان سروما شناخته می‌شوند تشکیل شوند. پزشک می‌تواند آن‌ها را با سوزن و سرنگ تخلیه کند.

خطر سوختگی ناشی از گرمای ناشی از پروب اولتراسونیک منحصر به لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک است. این خطر زمانی که توسط یک جراح ماهر در لیپوپلاستی انجام شود به حداقل می‌رسد. برخی از افراد ممکن است به داروی بیهوشی واکنش نشان دهند و ممکن است دچار قرمزی یا سایر تغییرات رنگدانه شوند.

 

آیا بیمه درمانی عمل لیپوپلاستی را پوشش می‌دهد؟

خیر. مانند سایر روش‌های زیبایی، لیپوپلاستی با کمک اولتراسونیک تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد. قبل از تصمیم‌گیری برای دریافت این روش، مطمئن شوید که در مورد هزینه‌ها و گزینه‌های پرداخت با پزشک‌تان صحبت کرده‌اید.

 

نتیجه‌گیری

لیپوپلاستی چربی‌های سرسخت را در قسمت‌های مختلف بدن مانند شکم، باسن، باسن، بازوها و ران ها از بین می‌برد. این روش شامل حداقل زمان استراحت است و شما می‌توانید طی چند روز پس از جراحی به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. اگر به دنبال جایگزین ایمن و غیر تهاجمی برای لیپوساکشن هستید، لیپوپلاستی ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد!

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *