تزریق بوتاکس ممکن است خطوط و چین و چروک های دور چشم و دهان را از بین ببرد. تزریق بوتاکس همچنین احتمالا چین و چروک زیر چشم را کاهش می‌دهد، اما ادارهٔ مواد غذایی و دارویی ایالات متحدهٔ آمریکا این استفاده را تایید نکرده است.

سم بوتولینوم که معمولاً با نام بوتاکس شناخته می‌شود، دارویی است که انقباضات ماهیچه‌ای که باعث ظاهر شدن چین و چروک می‌شود را ضعیف می‌کند.

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک دور چشم یک روش ساده و موثر است که معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. در این روش، پزشک با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز، بوتاکس را به عضلات اطراف چشم تزریق می‌کند. اثر بوتاکس معمولاً طی چند روز شروع می‌شود و تا چند ماه ماندگار است.
مزایای تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک دور چشم

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک دور چشم مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

روشی ایمن و موثر برای کاهش چین و چروک دور چشم
نتایج طبیعی و قابل مشاهده
دوره بهبودی کوتاه
ماندگاری تا چند ماه

بوتاکس به طور موقت چین و چروک‌ها ناحیه‌های زیر را کاهش می‌دهد:

با این حال، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از بوتاکس زیر چشم را برای اهداف زیبایی تایید نکرده است. تحقیقات کمی در مورد اثربخشی یا عوارض جانبی آن بررسی شده است.

در این نوشته درباره استفاده از بوتاکس زیر چشم، عوارض جانبی احتمالی و جایگزین‌های این روش بیشتر می‌آموزید.

 

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

ویال‌های بوتاکس (ویال به ظروف شیشه‌ای کوچک گفته می‌شود که برای نگاه‌داری داروها به‌صورت مایع یا پودر استفاده می‌شود.) حاوی سه ماده اصلی هستند: سم بوتولینوم نوع A، آلبومین انسانی و کلرید سدیم. ماده مهمی که بیشترین تأثیر را در بوتاکس دارد سم بوتولینوم A است.

وقتی بوتاکس به ماهیچه‌ها تزریق می‌گردد، تکانه‌های عصبی را که سبب انقباض ماهیچه خاصی می‌شوند، می‌بندد و نمی‌گذارد ماهیچه تحرکی داشته باشد. این کار باعث کم شدن ظاهر چین و چروک می‌شود.

بوتاکس فقط می‌تواند چین و چروک‌های ناحیه‌هایی از صورت را که متحرک هستند را کاهش دهد. پزشک‌‌ها معمولاً از آن برای خطوط اخم بین ابروها که به خطوط گلابلار معروف هستند و همینطور در خطوط پیشانی و پنجه کلاغی در اطراف چشم استفاده می‌کنند.

بوتاکس روشی همیشگی برای حذف چین و چروک نیست. در مدت 3 تا 6 ماه، گرفتگی تکانه‌های عصبی از کار می‌افتد و عضلات شروع به جمع شدن می‌کنند. شخص برای نگه‌ داشتن نتایج باید تزریق‌های بیشتری انجام دهد.

بوتاکس همینطور درمانی برای تعدادی از شرایط پزشکی، از جمله میگرن تا مثانه بیش فعال است.

 

تزریق بوتاکس دور چشم چقدر موثر است؟

تزریق بوتاکس برای درمان گودی یا سیاهی زیر چشم استفاده می‌شود ولی این روش درمانی تاییده علمی ندارد. به همین دلیل، تحقیقات اندکی در این باره صورت گرفته است و پزشک‌ها هنوز اطمینان ندارند که این تزریق برای رفع گودی یا سیاهی زیر چشم یا چین و چروک‌های دور چشم چقدر موثر است.

یک تحقیق معتبر نشان داده که آیا تزریق بوتاکس زیر و اطراف چشم می‌تواند ظاهر چین و چروک را در این ناحیه‌های مورد نظر کاهش دهد یا خیر. به نوزده شرکت‌کننده زن بوتاکس تزریق شد و آنهایی که تزریق را در پلک پایین و ناحیه پای کلاغی داشتند نسبت به کسانی‌که فقط در پلک پایین خود داشتند، رسیدن به نتایج مثبت را بیشتر داشته‌اند.

این نتیجه‌ها نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس می‌تواند پلک پایینی را پرتر نشان دهد و به کاهش چین و چروک و پف کردگی کمک کند.

این تحقیق همینطور اثرات مقادیر مختلف بوتاکس را در پلک پایین اندازه‌گیری کرده است. بیماران با دریافت 8 واحد بوتاکس قوی‌ترین نتیجه‌ها را تجربه کردند، اما شدیدترین عوارض جانبی را نیز داشتند. در حال حاضر تحقیقات اندکی درباره تزریق بوتاکس زیر چشم وجود دارد.

هزینه بوتاکس دور چشم

هزینه بوتاکس با توجه به ناحیه مورد تزریق و همینطور با توجه به تخصص پزشک تزریق‌کننده متفاوت است. شخصی که می‌خواهد بوتاکس دریافت کند نه تنها هزینه دارو، بلکه باید هزینه‌های مربوط به زمان انجام عمل، فضای مطب و سایر مواد مصرف شده را نیز پرداخت کند.

شخص می‌تواند پیش از درخواست تزریق بوتاکس به صورت تخمینی قیمتی از آن را به‌دست بیاورد. پزشک تزریق‌کننده باید بتواند تخمین معقولی درباره نحوه استفاده از بوتاکس و مدت زمان انجام تزریق به فرد بدهد.

 

عوارض جانبی تزریق بوتاکس دور چشم

از آنجایی که تحقیقات علمی معتبر و تایید شده‌ای درباره تزریق بوتاکس برای تزریق دور چشم در دست نیست، تحقیقات کاملی نیز در مورد ایمنی استفاده از آن وجود ندارد.

این ناحیه بسیار ظریف است و عوارض تزریق بوتاکس در دور چشم عبارتند از:

در زیر برخی دیگر از عوارض جانبی شناخته شده بوتاکس آورده شده است:

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن خاص نباید تزریق بوتاکس انجام دهند. این شرایط شامل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، که معمولاً به نام بیماری لو گهریگ شناخته می‌شود، و همچنین میاستنی گراویس و سندرم لامبرت-ایتون مرتبط است.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک دور چشم عبارتند از:

 

درما‌های جایگزین و روش‌های دیگر برای رفع چین و چروک دور چشم

درمان‌های خانگی و سایر داروهای تزریقی می‌توانند جایگزینی برای تزریق بوتاکس دور چشم باشند.

مهم است این نکته را نیز در نظر بگیرید که به عنوان مثال، تکنیک‌هایی که چین و چروک زیر چشم را کاهش می‌دهند، می‌توانند بسیار متفاوت از روش‌هایی باشند که سیاهی دور چشم را روشن می‌کنند.

ابتدا، فرد باید عادات روزانه خود را بررسی کند تا مشخص شود که آیا ممکن است این عادت‌ها در ایجاد گودی و چین و چروک زیر چشم نقش داشته باشد یا خیر. راهکارهای زیر ممکن است کمک کند:

برخی از لوازم آرایشی می‌توانند به نرمی و لطافت پوست زیر چشم کمک کنند. به عنوان مثال، اگر پف چشم برای شم نگران‌کننده است، از کرم دور چشم حاوی کافئین استفاده کنید. این ماده می‌تواند به سفت شدن پوست و کاهش پف کردگی کمک کند. اگر سیاهی دور چشم برای شما نگران‌کننده است، کرم‌هایی که به طور خاص برای ناحیه زیر چشم ساخته شده‌اند ممکن است کمک کنند.

برخی افراد از پرکننده‌ها برای حجم دادن به ناحیه زیر چشم استفاده می‌کنند. این مورد شامل تزریق موادی است که می‌تواند ظاهر چین و چروک و سایه‌های تیره روی صورت را کاهش دهد.

لیزر درمانی نیز روش دیگری است. این درمان‌ها رشد کلاژن را در پوست تحریک می‌کنند و آن را سفت‌تر نشان می‌دهند. با این حال، لیزر درمانی می‌تواند بسیار پرهزینه باشد و معمولا هز جلسه هزینه جداگانه‌ای دارد.

 

جمع‌بندی

تزریق بوتاکس زیر چشم یک روش تایید شده نیست. تزریق بوتاکس برای کاهش ظاهر چین و چروک در ناحیه‌های که حرکت ماهیچه‌ای زیادی وجود دارد به‌کار برده می‌شود. به عنوان مثال، در صورت تزریق زیر چشم نسبت به تزریق پیشانی، تأثیر کمتری دارد.

قبل از تزریق بوتاکس به دور چشم، شخص باید به طور کامل درباره درمان، خطرات و فواید آن با یک پزشک مجرب صحبت کند.