لیفت صورت یک عمل زیبایی است که شامل برداشتن پوست اضافی، صاف کردن چین و چروک‌ها و سفت کردن بافت صورت است.

با افزایش سن، پوست و بافت ها به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. این مورد منجر به افتادگی و چین و چروک پوست صورت می‌شود. لیفت صورت که به نام ریتیدکتومی نیز شناخته می‌شود، یک روش جراحی است که این بافت‌های صورت را بلند و سفت می‌کند.

کشیدن پوست صورت یا Face Lift چیست؟

لیفت صورت یک عمل زیبایی است که شامل برداشتن پوست اضافی، صاف کردن چین و چروک‌ها و سفت کردن بافت صورت است.

با افزایش سن، پوست و بافت ها به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. این مورد منجر به افتادگی و چین و چروک پوست صورت می‌شود. لیفت صورت که به نام ریتیدکتومی نیز شناخته می‌شود، یک روش جراحی است که این بافت‌های صورت را بلند و سفت می‌کند.

لیفت صورت می‌تواند شامل برداشتن پوست اضافی، صاف کردن چین و چروک‌ها و سفت کردن بافت صورت باشد. این موارد شامل لیفت ابرو یا چشم نمی‌شود، اگرچه ممکن است همزمان انجام شود.

لیفت صورت فقط روی دو سوم پایین صورت و اغلب گردن متمرکز می‌شود. افراد به دلایل مختلف عمل لیفت صورت را انجام می‌دهند. یک دلیل رایج برای انجام این عمل، پنهان کردن علائم پیری پوست است.

لیفت صورت چگونه کار می کند؟

در لیفت صورت، جراح چربی و بافت زیر پوست صورت را به شکل زیر تغییر می‌دهد:

 • کمک می‌کند تا چین و چروک‌های پوست صاف شوند.
 • پوست اضافی را که باعث افتادگی پوست می‌شود، برمی‌دارد.
 • پوست صورت را بلند و سفت می‌کند.

    خطرات و عوارض کشیدن پوست صورت چیست؟

خطرات  و عوارض در هر روش پزشکی از جمله لیفت صورت وجود دارد. خطرات و عوارض جانبی بالقوه لیفت صورت عبارتند از:

 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 • حوادث قلبی
 • لخته شدن خون
 • درد جای زخم
 • ریزش مو در محل‌های برش
 • تورم طولانی مدت
 • مشکلات در بهبود زخم

 

    چه افرادی نمی‌توانند از روش کشیدن پوست صورت استفاده کنند؟

افراد سالمی که شرایط پزشکی ندارند و در سلامت کامل هستند می‌توانند لیفت صورت انجام دهند . افرادی که در سلامت پزشکی کامل نیستند، در زمان بهبود زخم یا بهبودی پس از جراحی دچار اختلال می‌شوند و نمی‌توانند از روش کشیدن پوست صورت استفاده کنند.

کسانی که سیگار یا سایر موارد دخانیات استفاده می‌کنند نیز نمی‌توانند از روش کشیدن پوست صورت استفاده کنند.

کسانی که انتظارات واقع‌بینانه از جراحی ندارند بهتر است ابتدا انتظارات خودشان را واقعی کنند و خواسته‌ای که از لیفت صورت دارند را منطقی بکنند و بعد اقدام به لیفت صورت کنند.

 

    انتخاب پزشک متخصص برای کشیدن پوست صورت

از آنجایی که لیفت صورت یک عمل زیبایی به حساب می‌آید، اگر بیمه هم داشته باشید، احتمالاً هزینه‌ای برای لیفت صورت پرداخت نخواهد کرد. پس باید از همان ابتدا دنبال پزشک متخصصی باشید که به فکر هزینه‌های شما نیز باشد.

شما باید مطمئن شوید که جراح شما دارای تاییدیه معتبر و رسمی است. این مورد تضمین خواهد کرد که استانداردهای خاصی از آموزش، تخصص و بهترین شیوه‌ها در عمل لیفت صورت شما رعایت خواهد شد.

اگر دوستان یا اعضای خانواده‌تان قبلا این عمل را انجام داده‌اند، کار تحقیق‌تان آسان‌تر می‌شود. می‌توانید از اینجا شروع کنید. از آنها بپرسید که آیا از جراح خود راضی بودند یا خیر. تحقیق کنید تا حتما پزشکی را انتخاب کنید که با او احساس راحتی می‌کنید.

ممکن است بخواهید با چند تا از جراح‌های زیبایی ملاقات کنید و از نزدیک با نحوه برخورد و انجام عمل آنها آشنا شوید. یک تصمیم آگاهانه یک تصمیم هوشمندانه است.

از مشاوره لیفت صورت چه انتظاری باید داشته باشم؟

مشاوره لیفت صورت معمولاً بین 15 تا 25 دقیقه طول می‌کشد که این مدت زمان بستگی به تعداد سؤالات بیمار دارد. در طول مشاوره، می‌توانید با پزشک موارد زیر را به اشتراک بگذارید:

 • سابقه پزشکی خانوادگی و شخصی‌تان
 • داروهایی که مصرف می‌کنید.
 • موارد منع مصرف احتمالی، از جمله سیگار کشیدن

اهداف جراحی لیفت صورت

اگر بیمار به دلایل پزشکی کاندیدای لیفت صورت نباشد (مثلاً اگر بیمار شرایطی داشته باشد که خطر بیهوشی عمومی را افزایش می‌دهد) جایگزین‌های لیفت صورت روی او انجام می‌شود.

فرایند مشاوره همیشه یک گفتگوی باز است. باید مطمئن شوید با اتفاقی که قرار است رخ دهد راحت هستید یا نه و یک نگاه واقع بینانه از نتیجه قبل از عمل داشته باشید.

پزشک پوست مناطقی را که بیمار می‌خواهد روی آنها عمل انجام دهد را معاینه می‌کند. حتی ممکن است جراح توصیه کند از نواحی مورد نظر عکس گرفته شود.

چگونه باید برای لیفت صورت آماده شوم؟

آماده شدن برای لیفت صورت مشابه آماده شدن برای هر عمل جراحی دیگری است. قبل از جراحی، پزشک‌تان آزمایش خون یا ارزیابی قبل از جراحی را بررسی خواهد کرد و کار شروع خواهد شد.

ممکن است پزشک از شما بخواهند که مصرف برخی داروها را متوقف کنید یا دوز را قبل از عمل تنظیم کنید. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد:

سیگار نکشید.

برای کاهش خطر خونریزی و کبودی، مصرف آسپرین، مسکن‌های ضد التهابی و هر مکمل گیاهی را قطع کنید.

قبل از عمل، داروهای خاصی را روی صورت خود بمالید.

مهم نیست که عمل شما در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام شود، شما به کسی نیاز دارید که شما را به خوبی جراحی کند و از آن صحیح و سالم برگرداند، زیرا احتمالاً تحت بیهوشی عمومی خواهید بود.

 

    مراقبت‌های بعد از جراحی کشیدن پوست صورت کدامند؟

بعد از جراحی، پزشک احتمالاً داروهای ضد درد تجویز خواهد کرد. معمولاً درد یا ناراحتی همراه با تورم و کبودی وجود دارد.

پزشک در مورد زمان برداشتن هر گونه پانسمان یا درن و زمان قرار ملاقات بعدی به شما دستورالعمل می‌دهد.

هنگامی که تورم کاهش یافت، می‌توانید تفاوت را در ظاهرتان ببینید. تا زمانی که پوست‌تان احساس طبیعی بودن بکند، معمولا چند ماه طول می‌کشد.

قبل از اینکه فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید، حدود 2 هفته به خود فرصت دهید. برای فعالیت‌های سنگین‌تر، مانند ورزش، حدود 4 هفته صبر کنید. البته این موارد در افراد متفاوت هستند، بنابراین از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می‌توانید انتظار داشته باشید که بتوانید فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرید.

برای کمک به افزایش نتایج لیفت صورت می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

روزانه صورت خود را مرطوب نگه دارید.

از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

به اندازه کافی بخوابید.

از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید.

در صورت بروز هر گونه نگرانی با جراح خود صحبت کنید.

این را نیز به یاد داشته باشید که نتایج لیفت صورت هیچگونه تضمین ندارند. ممکن است با یک جراحی به نتایج دلخواه‌تان نرسید و مجبور شوید جراح‌تان را عوض کنید.

با پزشک‌تان در مورد همه کارهایی که می‌توانید برای اطمینان یافتن از یک لیفت صورت موفق انجام دهید و انتظارات منطقی از جراحی صحبت کنید.

 

    انواع روش لیفت صورت

چندین نوع لیفت صورت وجود دارد، از جمله:

مینی لیفت صورت: مینی لیفت یک روش اصلاح شده از لیفت صورت است که پوست شل اطراف گردن و خط فک را هدف قرار داده و ترمیم می‌کند.

لیفت میانی صورت: لیفت میانی صورت که به عنوان لیفت گونه نیز شناخته می‌شود، بر اصلاح افتادگی پوست از بالای دهان تا چشم‌ها تمرکز دارد. این ناحیه شامل گونه‌ها و بینی می‌شود.

لیفت صورت غیر جراحی: این روش غیر جراحی لیفت صورت نیازی به بیهوشی عمومی یا برش‌های بزرگ ندارد و نشانه‌های پیری از جمله افتادگی پوست، چین و چروک را هدف قرار می‌دهد. فیلترهای پوستی، کربوکسی تراپی، تزریق بوتاکس، هایفوتراپی و لیفت صورت با نخ نمونه‌هایی از روش‌های غیرجراحی هستند که پوست صورت را هدف قرار می‌دهند.

البته این اصطلاحات مبهم هستند و جراحان ممکن است از نام‌های دیگری برای آنها استفاده کنند. بنابراین بهتر است بیماران بیشتر از اینکه روی یک اصطلاح خاص برای لیفت صورت متمرکز شوند، به جراح‌شان اطلاع دهند که مایلند روی چه ناحیه‌ای لیفت انجام دهند و کدام ناحیه برایشان مهمتر است، مانند قسمت پایین صورت یا بالای صورت.

 

    بهترین روش لیفت صورت کدام است؟

روش‌های لیفت صورت با توجه به نتایج مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. به طور سنتی، برشی در خط مو در نزدیکی شقیقه شما ایجاد می‌شود. برش از جلوی گوش، پایین می‌رود و تا انتهای لاله گوش ادامه می‌یابد و سپس به قسمت پایینی پوست سر پشت گوش می‌رسد.

چربی و پوست اضافی ممکن است از صورت برداشته یا دوباره توزیع شود. ماهیچه‌های زیرین و بافت همبند دوباره توزیع شده و سفت می‌شوند. اگر افتادگی پوست کمی وجود داشته باشد، ممکن است یک لیفت صورت “مینی” انجام شود که شامل برش‌های کوتاه است.

اگر قرار باشد لیفت گردن نیز انجام شود، پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود. پوست گردن سفت شده و به سمت بالا و عقب کشیده می‌شود. این کار معمولا از طریق یک برش درست زیر چانه انجام می‌شود.

برش‌ها معمولا دارای بخیه‌های قابل حل یا چسب پوستی هستند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد برای برداشتن بخیه‌ها نزد جراح مراجعه کنید. برش‌ها به گونه ای ایجاد می‌شوند که با خط مو و ساختار صورت شما ترکیب ‌شوند.

معمولا پس از جراحی یک لوله تخلیه جراحی و همچنین بانداژهایی که صورت شما را با آنها می‌پیچند، خواهید داشت.

 

    لیفت صورت با ورزش

بر اساس مطالعه جدیدی که توسط متخصصان پوست انجام شده است، ورزش های پوستی ممکن است برخی از علائم پیری را کاهش دهند. محققان دریافتند که گروهی از زنان میانسال پس از انجام یک برنامه ورزشی 20 هفته‌ای صورت، حدود سه سال جوان‌تر به نظر می‌رسیدند.

این مطالعه نشان می‌دهد ورزش‌های صورت ممکن است ظاهر صورت را بهبود بخشد و برخی از علائم قابل مشاهده پیری را کاهش دهد. تمرینات، عضلات صورت را بزرگتر و تقویت می‌کنند، بنابراین صورت سفت‌تر و فشرده‌تر شده و مانند یک صورت جوان‌تر می‌شود. در ادامه تعدادی از این تمرینات ورزشی صورت آورده شده است:

کشیدن گونه: (The Cheek Lifter) دهان خود را باز کنید تا یک “O” تشکیل شود و لب بالایی خود را روی دندان‌های خود جمع کنید. برای بلند کردن ماهیچه‌های گونه لبخند بزنید، سپس قبل از رها کردن عضلات گونه، انگشتان خود را روی قسمت بالایی گونه قرار دهید تا آنها را پایین بیاورید. گونه‌ها را بالا پایین کنید و این کار را 10 بار تکرار کنید.

مجسمه‌سازی گونه‌های شاد: (Happy Cheeks Sculpting) بدون نشان دادن دندان لبخند بزنید. لب‌های خود را به هم جمع کنید و سپس لبخند بزنید – عضلات گونه را به زور بالا ببرید. انگشتان خود را روی گوشه‌های دهان قرار دهید و آنها را تا بالای گونه ها بلغزانید و 20 ثانیه نگه دارید.

کشیدن ابرو: (The Eyebrow Lifter) سه نوک انگشت را زیر هر ابرو فشار دهید تا چشمانتان به زور باز شوند. در حالی که سعی می‌کنید ابروهای خود را به انگشتان خود فشار دهید، لبخند بزنید. چشمان خود را ببندید و کره یا تخم چشم خود را تا بالای سر بچرخانید و 20 ثانیه نگه دارید.

 

    ماندگاری لیفت صورت

عمل لیفت صورت، پوست و گاهی عضله زیرین پوست را سفت می‌کند تا افتادگی پوست و بافت نرم که به طور طبیعی با افزایش سن ایجاد می‌شود، معکوس شود.

مدت زمان ماندگاری نتایج لیفت صورت به نوع جراحی لیفت صورت، سن شما در زمان جراحی و ویژگی‌های پوست شما بستگی دارد. نوع پوست تا حد زیادی ژنتیکی است، اما عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن، رژیم غذایی و ورزش نیز بر خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می‌گذارد.

عوامل مختلفی بر ماندگاری لیفت صورت تاثیر می‌گذارند که برخی از آنها عبارتند از:

 • کیفیت پوست بیمار
 • تکنیک خاص به کار گرفته شده توسط جراح
 • سبک زندگی بیمار در سال‌های پس از عمل

به طور کلی، پوست سالم‌تر و جوان‌تر همواره درجاتی از خاصیت ارتجاعی خود را حفظ می‌کند، معمولاً پس از جراحی نیز انعطاف‌پذیرتر می‌شود. این کیفیت ذاتی پوست معمولا می‌تواند موفقیت و ماندگاری لیفت صورت را به صورت طبیعی بیشتر کند.

یکی از مهم‌ترین عوامل برای تعیین طول عمر نتیجه لیفت صورت، روش جراحی است. لیفت صورت فقط باعث سفت شدن پوست می‌شود. در روش‌های قدیمی لایه‌های عمیق صورت نادیده گرفته می‌شوند. تکنیک‌های مدرن لیفت صورت شامل نوعی دستکاری لایه‌های عمیق‌تر صورت نیز است.

 

    قیمت لیفت صورت

قیمت لیفت صورت شامل هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی، بیهوشی، هزینه‌های ترمیمی و سایر هزینه های مرتبط نمی‌شود. به همین دلیل ممکن است هزینه نهایی به طور قابل توجهی بالاتر باشد.

هزینه هر کسی با توجه به نتایج مورد نظر، تخصص جراح و موقعیت جغرافیایی متفاوت خواهد بود.

 

خلاصه

لیفت صورت یک عمل زیبایی است که شامل برداشتن پوست اضافی، صاف کردن چین و چروک‌ها و سفت کردن بافت صورت است.

هیچ نیاز پزشکی به انجام لیفت صورت وجود ندارد و این عمل زیبایی عوارض دارد. مهم است که مراحل آماده‌سازی و بهبودی را در ذهن‌تان مد نظر داشته باشید.

اگر می‌خواهید لیفت صورت انجام دهید، حتما با یک جراح زیبایی متخصص و معتبر صحبت کنید تا ببینید آیا لیفت صورت برای شما مناسب است یا خیر.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *