چاقی یک اصطلاح پزشکی برای یک بیماری مزمن است که سلامت بدن شما را تهدید می‌کند و نیاز به مدیریت طولانی مدت دارد. چندین دارو، دستگاه و جراحی برای کمک به لاغری وجود دارد. عمل جراحی لاغری که جراحی چاقی یا جراحی متابولیک نیز نامیده می‌شود، به عمل‌هایی گفته می‌شود که با تغییر سیستم گوارش یا اشتها به کاهش وزن کمک می‌کنند.

جراحی دیواره شکم روشی است که ظاهر عضلات و پوست شل و کشیده شکم و پهلوی شما را بهبود می‌بخشد. به آن شکم تاک نیز می‌گویند. این جراحی  می‌تواند از یک مینی تاک ساده تا جراحی گسترده‌ انجام شود.

جراحی دیواره شکم مانند لیپوساکشن نیست که روش دیگری برای از بین بردن چربی است. اما گاهی اوقات جراحی دیواره شکم با لیپوساکشن ترکیب می‌شود.

 

چه کسانی برای عمل لاغری شکم و پهلو مناسب‌اند؟

شما ممکن است کاندیدای خوبی برای عمل جراحی شکم و پهلو باشید اگر:

جراحی لاغری معمولا فقط برای بزرگسالان انجام می‌شود. به طور کلی برای نوجوانان توصیه نمی‌شود، مگر اینکه بسیار چاق باشند (با شاخص توده بدنی حداقل ۳۵) و دارای یک وضعیت پزشکی مرتبط با وزن باشند.

جراحی چاقی فقط کاهش وزن نیست. تا حدودی با درمان یا پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با چاقی در ارتباط است. این بیماری‌ها عبارتند از:

قبل از انجام عمل جراحی لاغری شکم و پهلو، یک پروسه آزمایش‌گیری کامل را طی خواهید کرد. پزشک شما سلامت جسمی و عاطفی‌تان و اینکه آیا شما آماده تغییرات دائمی در سبک زندگی هستید را بررسی خواهد کرد.

یک ارزیابی تغذیه‌ای برای بررسی هر نوع کمبود تغذیه‌ای و همچنین الگوهای غذایی غیر مفید خواهید داشت. احتمالاً از نظر اختلالات خوردن، افسردگی و اختلال مصرف مواد آزمایش خواهید شد.

اگر به جراحی لاغری فکر می‌کنید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا این روش برای شما گزینه خوبی است صحبت کنید.

جراحی شکم و پهلو چاق

جراحی لیپوماتیک نوعی لیپوساکشن است که درد و عوارض بسیار کمتری دارد. هدف از جراحی لیپوماتیک برداشتن بافت چربی اضافی زیر پوست و لاغری بدن است. جراحی لیپوماتیک در قسمت‌های مختلف بدن از جمله ران‌ها، پهلوها، شکم، بازوها و باسن انجام می‌شود. افرادی که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند، می‌دانند که انجام این جراحی در واقع آخرین راه چاره برای لاغری است. در جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو چاق، چربی انباشته شده در یک قسمت از بدن به صورت محلول چربی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک برداشته می‌شود. محلول چربی را می‌توان به سایر قسمت‌های بدن مانند باسن نیز تزریق کرد.

لیپوساکشن شکم و پهلو چاق یکی از محبوب ترین عمل‌های زیبایی است که به آن جراحی پیکرتراشی بدن نیز می‌گویند. بسیاری از افرادی که توانسته‌اند با رژیم‌های غذایی لاغر شوند اما هنوز از شر چربی‌های شکم خلاص نشده‌اند، می‌توانند از طریق جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو چاق، چربی‌های اضافی شکم را از بین ببرند و همچنین با جراحی لیفت می‌توانند پوست‌های اضافی را از بین ببرند و به بدن فرم ایده‌آل بدهند.

 

برداشتن چربی با لیپوماتیک

این روش که به آن لیپوساکشن لیپوماتیک یا لیپوساکشن اینفراسونیک نیز می‌گویند، فرآیند تخلیه چربی اضافی بدن با کانول‌های لیپوساکشن ویبره است. هدف از رفع چربی با لیپوماتیک کاهش وزن و لاغری نیست بلکه فرم دادن به بدن است. این روش‌ها با دستگاه لیپوماتیک مورد تایید FDA انجام می‌شود. اگرچه نتیجه پس از بهبودی پس از عمل به وضوح دیده می‌شود، اما نتیجه نهایی ۲-۳ ماه طول می‌کشد. این روش بسیار موثرتر با مزایای بالا در مقایسه با روش‌های اعمال شده بر روی پوست و سایر روش‌های لیپوساکشن است.

لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

مهمترین نکته برای کسانی‌که به جراحی لیپوماتیک فکر می‌کنند این است که چگونه لیپوماتیک انجام دهند. در نتیجه درخواست بیمار و ارزیابی‌های پزشک، مناطقی که قرار است با لیپوماتیک برداشته شود و مقدار بافت چربی که باید برداشته شود مشخص می‌شود. با توجه به تعداد ناحیه‌ای که قرار است عمل انجام شود و مقدار چربی که باید برداشته شود، یکی از روش‌های بی حسی موضعی یا عمومی انجام می‌شود.

دستگاه لیپوماتیک با کانول ارتعاشی خود بافت چربی را تجزیه می‌کند. سپس این تکه‌های چربی به وسیله خلاء داخل کانولا از بدن بیرون کشیده می‌شوند. اینکه چه مقدار چربی را می‌توان برداشت، پزشک تعیین می‌کند. بیمار در همان روز یا معمولاً ۱ روز پس از عمل ترخیص می‌شود. مانند هر عمل دیگری پس از لیپوساکشن با لیپوماتیک، نکاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود و رعایت شود.

حذف چربی با لیپوماتیک در چه بخش‌های از بدن قابل انجام است؟

سوال دیگری که برای کسانی که در مورد لیپوماتیک تحقیق می‌کنند، این سوال است که در کدام بخش‌های بدن باید لیپوماتیک را انجام دهند. تقریباً در هر ناحیه مانند کمر، شکم، زیر چانه، بازو، ساق پا ایین روش را می‌توان انجام داد و پس از کاهش وزن، بدن سفت می‌شود، چربی‌های سرسخت از بین می‌رود و در نتیجه لاغری منطقه‌ای حاصل می‌شود.

شایع‌ترین نواحی عبارتند از: لگن، قسمت داخلی ساق، بازو، سینه و شکم. افراد بالای ۱۸ سال که بیماری مزمن ندارند می‌توانند با لیپوماتیک چربی خود را از بین ببرند. پزشک از پیش شما را به طور دقیق معاینه می‌کند و مطمئن می‌شود که قبل و بعد از لیپوماتیک مشکلی را تجربه نمی‌کنید. اگر بیماری مزمنی دارید و یا در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامتی هستید، حتما در این مورد با پزشک‌تان حرف بزنید.

آیا اثرات حذف چربی لیپوماتیک دائمی است؟

بله، با توجه به تغذیه و رژیم غذایی، اثرات آن دائمی است. اگر از رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات و چربی کم پیروی کنید، نه اضافه وزن پیدا خواهید کرد و نه دوباره چاقی سراغ‌تان خواهد آمد. بنابراین، پس از لیپوساکشن با لیپوماتیک می‌توانید وضعیت خود را به صورت پایدار حفظ کنید. با این حال، اگر به زندگی غیر فعال و عادات بد غذایی قدیمی خود ادامه دهید، بازگشت دوباره چربی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

مزایای لیپوماتیک چیست؟

قیمت لیپوماتیک چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت لیپوساکشن با لیپوماتیک با توجه به ناحیه مورد عمل، میزان چربی گرفته شده، کیفیت دستگاه و تجربه پزشک متفاوت است. برای مشاوره درباره هزینه لیپوماتیک می‌توانید با متخصصان زیبایی و جراحی پلاستیک و تیم حرفه‌ای گروه جراحان سبز تماس بگیرید.

 

تفاوت برداشتن چربی در لیپوماتیک با سایر روش‌ها

تفاوت لیپوساکشن با لیپوماتیک

روش لیپوماتیک آخرین روش توسعه‌یافته برای برداشتن چربی است. ساختار سودمندتری نسبت به سایر کاربردها دارد. در این روش بیمار نیازی به بیهوشی کامل ندارد، این روش با بی حسی موضعی قابل انجام است. با روش لیپوماتیک معاینه کلی در طی فرآیند برداشتن چربی انجام می‌شود و بررسی می‌شود که در این معاینه از چه نواحی چربی خارج شود. در عین حال یکی از گزینه‌های بیهوشی موضعی یا عمومی در این فرآیند انتخاب می‌شود. دستگاه‌های لیپوماتیک ساختاری فوق‌العاده حساس دارند و آسیبی به بدن وارد نمی‌کنند. به لطف این تکنیک پیشرفته می‌توان در یک جلسه تا سه کیلو چربی کم کرد.

تفاوت بین لیپوساکشن و لیپوماتیک یکی از موضوعاتی است که افراد بسیاری در باره آن کنجکاو هستند. لیپوساکشن روشی قدیمی‌تر از لیپوماتیک است، عوارض جانبی آن زیاد است و روند بهبودی طولانی‌تری از لیپوماتیک دارد. به علاوه در روش لیپوساکشن چربی کمتری برداشته می‌شود. از این نظر لیپوماتیک که یکی از آخرین عمل‌های زیبایی است، روش بسیار بهتر و مفیدتری به حساب می‌آید.

لاغری شکم و پهلو با ترکیب چند روش

جراح متخصص بعد از معاینه‌هایی که روی بدن بیمار انجام می‌دهد، روشی مناسب را برای برداشتن چربی‌های بیمار به او پیشنهاد می‌دهد. ولی در برخی شرایط، فقط یک روش نمی‌تواند به نتیجه مطلوبی برسد، به همین دلیل جراح چند روش لاغری شکم و پهلو را با هم ترکیب می‌کند تا نتیجه دلخواه به‌دست بیاید.

از آنجایی که در برخی افراد استفاده از یک روش برای جراحی لاغری شکم و پهلو جواب نمی‌دهد، جراح از روش ترکیبی ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای برداشتن چربی و بازسازی نقاط بدن استفاده می‌کند.

از این رو پزشک ممکن است از ترکیب روش ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای خارج کردن چربی از بدن استفاده کند. که در این روش هم چربی‌های اضافی بدن بیرون آورده می‌شود، و هم پوست بدن بازسازی می‌گردد. این روش ترکیبی برای افرادی مناسب است که در کنار چاقی موضعی در بالای شکم و پهلو ها، از مشکل افتادگی بخشی از پوست بدن در قسمت پایین شکم خود ماراحت هستند و رنج می‌برند. با ترکیب روش ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک می‌توان هم افتادگی پوست بدن را بازسازی کرد و هم چربی‌های اضافی شکم و پهلو را خارج کرد و به لاغری شکم و پهلو رسید.

لیپوماتیک به طور کلی با تکنیک‌های دیگری مانند لیفت بدن، ماموپلاستی بالا، ابدومینوپلاستی یا جراحی‌های پلاستیکی مشابه برای نتایج طبیعی و بهتر ترکیب می‌شود.

لیپوماتیک درمان چاقی نیست، زیرا فقط بر اصلاح خطوط بدن و کاهش وزن تمرکز دارد. با این حال، اگر به دنبال کاهش وزن هستید، جراحی‌های چاقی مانند بالون، اسلیو معده و جراحی معده راه‌هایی برای درمان چاقی و لاغری شکم و پهلو هستند.

سیکس پک کردن شکم با جراحی

ماهیچه‌های شکمی حاوی لایه‌های کوچکی از چربی در بین خود هستند که از بین بردن آنها دشوار است، حتی ورزش‌های شدید نیز نمی‌توانند آنها را از بین ببرند. چربی شکمی شکلی از چربی است که توسط بدن برای محافظت از اندام‌های حیاتی، کاهش اتلاف گرما و دفاع در برابر استرس فیزیکی خارجی استفاده می‌شود. چربی زیر پوست در برابر ورزش و رژیم غذایی بسیار مقاوم است زیرا نقش مهمی در بدن دارد. بسیاری از افراد دست به روش‌های کاهش وزن باورنکردنی می‌زنند، اما شکست می‌خورند. این شکست‌ها باعث تضعیف روحیه آنها می‌شود، به خصوص اگر برای سیکس پک کردن شکم‌تان اقدام کرده باشید اما موفق نشده باشید.

مجموعه گروه جراحان سبز جراحی شکم سیکس پک یا لیپوساکشن ورزشکاری (High Definition Liposuction) را برای شکم‌های شما انجام می‌دهد تا بدن قدرتمندی داشته باشید. لیپوساکشن ورزشکاری نوع خاصی از لیپوساکشن است که با با کارهایی که روی شکم انجام می‌شود باعث تقویت عضلات و پیوند چربی به نقاط موردنظر شکم می‌شود.

لیپوساکشن ورزشکاری روش خوبی برای کسانی است که می‌خواهند  عضلات بدن را فرم بدهند و سیکس پک و ظاهری ورزشکاری داشته باشند. این عمل جراحی، یک روش پیشرفته برای پیکرتراشی بدن است و شکل عضلات شکم را تقویت می‌کند. در لیپوساکشن ورزشکاری، جراح از تکنولوژی اولتراسوند مثل لیپوساکشن ویزر استفاده می‌کند و باقی‌مانده چربی‌ها را به طور خاص در اطراف عضلات هدف می‌گیرد.

چه شرایطی برای انجام لیپوماتیک مهم است؟

اصطلاح لیپوماتیک به معنای کاهش وزن، پر کردن و تغییر شکل نواحی خاصی از بدن با حذف رسوبات اضافی چربی یا انتقال آنها به نواحی دیگر است.

برای لیپوماتیک، پزشک معمولاً از بیهوشی استفاده نمی‌کند. با حرکات ارتعاشی، چربی‌هایی آزاد می‌شوند که از بدن بدون درد و خونریزی بیرون آورده می‌شوند. هدف از این جراحی تغییر اندازه و شکل بدن است. در یک جلسه مقدار زیادی چربی از بدن خارج می‌شود و 3 تا 7 روز طول می‌کشد تا بهبود یابد. در طی این عمل سلولیت از بین می‌رود و لیپوماتیک بدن را تقویت می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که کاهش اندازه زمان زیادی می‌برد.

لیپوماتیک به طور کلی با تکنیک‌های دیگری مانند لیفت بدن، ماموپلاستی بالا، ابدومینوپلاستی یا جراحی‌های پلاستیکی مشابه برای نتایج طبیعی و بهتر ترکیب می‌شود.

لیپوماتیک درمان چاقی نیست، زیرا فقط بر اصلاح خطوط بدن و کاهش وزن تمرکز دارد. با این حال، اگر به دنبال کاهش وزن هستید، جراحی‌های چاقی مانند بالون، اسلیو معده و جراحی معده راه‌هایی برای درمان چاقی و کاهش وزن هستند.

لیپوماتیک مانند لیپوساکشن سنتی یک روش کنترل وزن یا راه‌حلی برای چاقی نیست. لیپوماتیک برای کمک به بدن شما در مناطقی استفاده می‌شود که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی‌دهند، مانند کیسه‌های زینتی یا شکم.

لیزر لیپوماتیک مانند لیپوساکشن سنتی معمولا برای کاهش پری استفاده می‌شود: زیر شکم، بازوها، باسن، گونه‌ها، چانه، باسن، زانوها، ران‌ها، بازوها، کمر. لیپوماتیک با بیهوشی آرامبخش موضعی، داخل وریدی یا بیهوشی عمومی با تزریق محلول سالین در ناحیه‌ای از بدن انجام می‌شود. محلول دارو برای کاهش درد و خونریزی است. سپس یک لوله توخالی کوچک متصل به خلاء از طریق یک برش کوچک به لایه چربی زیر پوست وارد می‌شود و برای تجزیه چربی به اطراف حرکت می‌کند و سپس از بدن خارج می‌شود. لیپوماتیک با لیزر از قدرت و فناوری مرتبط با پرتوهای لیزر پزشکی برای مایع‌سازی چربی استفاده می‌کند که بعد از ناحیه تخلیه می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل لیپوماتیک

در لیپوساکشن با لیپوماتیک با توجه به اینکه عمل بدون درد و با یک برش کوچک انجام می شود می توانید روز بعد به کارهای روزانه خود ادامه دهید. اما به میزان چربی برداشته شده و تعداد نواحی که انجام می شود نیز مربوط می شود. در عرض 2 هفته می توانید به طور کامل به زندگی عادی بازگردید.

ممکن است 3-4 روز بعد از عمل کمی درد داشته باشید اما بعد از 4 روز درد به تدریج کاهش می یابد. بعد از لیپوماتیک باید کرست بپوشید. استفاده از این کرست به مدت 3 هفته بسیار مهم است. برای حمام کردن باید 5 تا 6 روز صبر کنید و به این فکر کنید که ادم ایجاد نمی شود، از کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید. این سوال که چگونه ادم پس از لیپوماتیک را از بین ببرید ممکن است در ذهن شما ظاهر شود. از آنجایی که بافت ها در طول این فرآیند آسیب نمی بینند، اغلب ادم بیش از حد وجود ندارد. استفاده از کرست نیز از ادم جلوگیری می کند. پس از انجام لیپوساکشن با لیپوماتیک نباید حرکات سنگین انجام شود و از هیچ دارویی از جمله مسکن های توصیه شده توسط پزشک استفاده نشود. از حرکات ناگهانی باید اجتناب شود، زیرا ممکن است سرگیجه به عنوان اثر بیهوشی رخ دهد. پس از انجام لیپوماتیک باید از ورزش و پیاده روی های طولانی تا بهبودی کامل استراحت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *