عمل جراحی کوچک کردن سینه که به نام ماموپلاستی کاهشی نیز شناخته می‌شود، چربی، بافت سینه و پوست را از سینه‌ها جدا می‌کند. برای کسانی که سینه‌های بزرگ دارند، جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند خوشایند و کاهش دهنده ناراحتی‌شان باشد و ظاهر آنها را بهبود بخشد.

مرور فهرست‌وار

جراحی کوچک کردن سینه همچنین به بهبود ظاهر افراد نزد خود و دیگران و توانایی شرکت در فعالیت‌های بدنی کمک کند.

اگر به فکر جراحی کوچک کردن سینه هستید، با یک جراح پلاستیک دارای مجوز صحبت کنید. مهم است که بدانید جراحی کوچک کردن سینه شامل چه چیزی است و خطرات و عوارض احتمالی آن چیست. همچنین مهم است که بدانید جراحی چه کاری می‌تواند انجام دهد و چه کاری نمی‌تواند انجام دهد.

 

گام نخست در انجام ماموپلاستی کاهشی

اولین مرحله انجام عمل کوچک کردن سینه این است که بدانید چرا باید این عمل را انجام دهید. برای این کار نیز لازم است تا یک ژزشک جراح متبحر و متخصص پیدا کنید تا زیر و خم این عمل را برای شما با دقت و به درستی توضیح دهد.

در گام نخست قبل از هر کاری، اسامی پزشکان جراح کوچک کردن سینه را فهرست کنید و در اینترنت به دنبال سایت یا صفحات شبکه‌های اجتماعی آنها بگردید. نمونه جراحی‌ها و سوابق جراح را می‌توانید در فضای مجازی پیدا کنید و با یکدیگر مقایسه و بررسی کنید و حتی پیامی به ایشان بفرستید و مشورت بگیرید. در نهایت پزشکانی که در نظرتان در اولویت هستند را انتخاب کنید.

در مرحله بعدی می‌توانید به مطب این پزشکان مراجعه کنید و حضوری مسائل و دغدغه‌های خود را با ایشان در میان بگذارید و ویزیت شوید. در این جلسه می‌توانید از روش‌هایی که برای کوچک کردن سینه توسط پزشک مربوطه انجام می‌شود، دوره نقاهت بعد از عمل، مراقبت‌های قبل و بعد عمل، آزمایش‌هایی که انجام خواهد شد و محل انجام عمل بپرسید.

چه کسانی برای کوچک کردن سینه مناسب هستند؟

جراحی کوچک کردن سینه برای افرادی مناسب است که سینه‌های بزرگی دارند که باعث مشکلات زیر در آنها می‌شود:

 • درد مزمن کمر، گردن و شانه
 • بثورات مزمن یا تحریک پوست زیر سینه‌ها
 • درد عصب
 • عدم امکان شرکت در برخی فعالیت‌ها
 • تصور ناخوشایند از خود به دلیل سینه‌های بزرگ
 • مشکل در لباس پوشیدن
 • متقارن نبودن اندازه سینه‌ها و کوچک و بزرگ بودن آنها

شما می توانید در هر سنی – گاهی اوقات حتی در دوران نوجوانی – جراحی کوچک کردن سینه انجام دهید. اما سینه‌هایی که هنوز به طور کامل رشد نکرده‌اند ممکن است بعداً به جراحی دوم نیاز داشته باشند.

دلایل به تعویق انداختن جراحی کوچک کردن سینه عبارتند از:

برنامه‌ریزی برای بچه‌دار شدن: پس از جراحی کوچک کردن سینه، شیردهی نوزاد ممکن است چالش برانگیز باشد. با این حال، برخی از تکنیک‌های جراحی می‌تواند به حفظ توانایی شیردهی کمک کند.

برنامه‌ریزی برای کاهش وزن: کاهش وزن معمولا منجر به تغییر اندازه سینه‌ها می‌شود.

آیا برای جراحی کوچک کردن سینه محدودیت سنی وجود دارد؟

جراحی کوچک کردن سینه از 18 سالگی قابل انجام است. اگر سینه بیش از حد بزرگ باشد یا اختلالات هورمونی مختلف وجود داشته باشد، می‌توان این سن را کاهش داد.

علاوه بر این، به دلیل مشکلات آناتومیکی و روانی که می‌تواند به دلیل نامتقارن بودن سینه‌ها در دوران بلوغ ایجاد شود، می‌توان جراحی را در سنین پایین‌تر نیز انجام داد.

 

مشاوره قبل از کوچک کردن سینه

قبل از جراحی، شما با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد سابقه پزشکی‌تان، از جمله اینکه آیا توده‌ای از سینه خود برداشته‌اید یا هر بیماری دیگری که بر سینه شما تأثیر می‌گذارد، صحبت کنید. جراح شما همچنین در مورد سابقه پزشکی خانواده شما سوال خواهد کرد.

در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه چرا می‌خواهید کوچک کردن سینه خود را انجام دهید، با جراح کاملاً صحبت کنید. آماده باشید تا در مورد مسائل عاطفی در مورد سینه‌های خود، احساس فیزیکی سینه‌های شما و هر گونه شرایط فیزیکی که داشته‌اید، صحبت کنید.

جراح ممکن است از سینه‌های شما عکس بگیرد، آن‌ها را اندازه‌گیری کند و در مورد اینکه چه مقدار از بافت سینه باید برای رسیدن به هدف شما برداشته شود، با شما صحبت می‌کند. همچنین با آماده شدن برای جراحی و برنامه‌ریزی برای بهبودی‌تان آشنا خواهید شد. ممکن است قبل از جراحی ماموگرافی و معاینه پستان انجام دهید .

در طول مشاوره، جراح شما در مورد عادات شما، از جمله اینکه آیا سیگار می‌کشید و چه داروهایی مصرف می‌کنید، می‌پرسد. ممکن است مجبور شوید برای مدتی قبل و بعد از جراحی سیگار را ترک کنید تا از بهبودی مناسب خود اطمینان حاصل کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید مصرف برخی داروها از جمله آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی مانند Motrin یا Aleve را متوقف کنید. جراح شما دستورالعمل‌هایی در مورد کارهایی که باید انجام دهید را به شما می‌دهد.

چگونه برای جراحی کوچک کردن سینه آماده شویم

شما باید فرم بدنی خوبی داشته باشید تا مطمئن شوید که بعد از عمل به خوبی بهبود می‌یابید، بنابراین دستورالعمل‌های جراح خود را قبل و بعد از جراحی کوچک کردن سینه دنبال کنید.

قبل از جراحی، خانه خود را برای بهبودی آماده کنید. مثلا می‌توانید این موارد را در دسترس داشته باشید:

 • یخ فراوان
 • گاز و حوله تمیز
 • پیراهن‌های گشاد و راحت
 • پمادها یا کرم‌های مخصوصی که توسط جراح‌تان برای محل‌های برش توصیه شده است.

همچنین باید برای کسی از دوستان یا فامیل را به همراه‌تان بیاورید تا اگر در در بیمارستان نماندید، شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

روش جراحی کوچک کردن سینه

عمل کوچک کردن سینه و لیفت سینه از اوایل قرن نوزدهم توسط بسیاری از جراحان انجام می‌شود و صدها تکنیک مختلف برای جراحی در طول تاریخ تکامل یافته است. این فرآیند با برداشتن کامل سینه و نوک پستان آغاز شد و رفته رفته روش‌های حرفه‌ای‌تر ابداع شد که قادر بود فقط بخ‌های زائد پوست سینه را بردارد و نتایج دلخواه بیماران را برآورده کند.

با توجه به اینکه تکنیک‌های مدرن نتایج بسیار رضایت بخشی داشته‌اند، تحقیقات برای کاهش بیشتر جای زخم ادامه یافت. به این ترتیب امروزه تکنیک‌های زخم کوتاه به دست آمده است که در آن سینه هم کوچک و هم بلند می‌شود و شادابی، احساس و توانایی نوک سینه برای شیردهی حفظ می‌شود.

یک جراح واجد شرایط فقط با یک تکنیک کار نمی‌کند. او متغیرهای زیادی مانند ساختار بدن و سینه، سن، انتظارات، روند بهبودی، بیماری‌های اضافی، سبک زندگی بیمار را ارزیابی می‌کند و بیمار را در انتخاب مناسب‌ترین تکنیک راهنمایی می‌کند.

در مواردی که سینه خیلی بزرگ نباشد، کمی افتادگی داشته باشد، نوک پستان کاملاً زیر چین زیر پستانی قرار نگرفته باشد و فاصله بین شکاف سینه و نوک سینه زیاد نباشد، می‌توان عمل جراحی را با محل برش‌های کوتاه انجام داد. فقط یک اسکار عمودی بین نوک سینه و چین سینه باقی می‌ماند که به مرور زمان محو می‌شود.

در مواردی که سینه کاملاً چاق و بزرگ است و فاصله لبه پستان تا نوک پستان خیلی زیاد است (بیش از 10 سانتی‌متر)، روش‌های اسکار بسیار کوتاه کمی ریسک دارند. به همین دلیل برای محافظت از پوست سینه و احساس‌پذیری نوک پستان، تکنیک‌هایی که زخم‌های کمی طولانی‌تر دارند، ترجیح داده می‌شوند. اما این زخم‌ها در سطح چین زیر سینه باقی می‌مانند و در نگاه اول قابل مشاهده نیستند.

تکنیک‌هایی که بهبودی سریع‌تری دارند نیز برای سینه‌های خیلی بزرگ، افراد مسن و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند ترجیح داده می‌شوند.

مدت زمان جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه معمولاً 2-4 ساعت طول می‌کشد. بسته به اندازه سینه‌ها و روش انتخابی ممکن است مدت زمان کمتر یا بیشتر شود.

روش بیهوشی

عمل کوچک کردن سینه تحت بیهوشی عمومی توسط پزشکان متخصص و در شرایط اتاق عمل انجام می‌شود.

کدام تکنیک‌ها منجر به نتایج بهتر و ماندگارتر می‌شوند؟

جراحی که می‌خواهد ماندگاری عمل کوچک کردن سینه را بیشتر کند، باید شرایط زیر را ر نظر داشته باشد:

 • اگر ناحیه تیره اطراف نوک پستان بزرگ شده باشد، باید آن را کاهش داد.
 • اگر نوک سینه نیاز به بازسازی دارد، باید حساسیت و جریان خون آن حفظ شود.
 • پس از برداشتن بافت اضافی و افتادگی سینه، بافت باقیمانده سینه باید اصلاح شود. در طی این فرم دهی، در صورت لزوم، سینه‌ای که به سمت زیر بغل کشیده می‌شود باید با لیپوساکشن کوچک شود.
 • زخم‌هایی ایجاد کند که تا حد امکان کوتاه باشند.
 • پوست سینه باید در حالت دراز کشیده و بدون کشش روی بافت سینه بخیه شود.
 • پوست سینه را باید به عنوان پوششی از بافت سینه ببیند. در تکنیک‌های قدیمی، وقتی سینه‌ها را کوچک می‌کردند، بخیه‌های پوستی آنقدر محکم بودند که برای حمل سینه از آن‌ها استفاده می‌شد. با این حال، پوست سینه هرگز آنقدر قوی نیست که بتواند از سینه‌ها حمایت کند. بنابراین، با تکنیک‌های قدیمی، جای زخم‌ها گسترش می‌یابد و قفسه سینه به سرعت دوباره آویزان می‌شود.
 • امروزه اعتقاد بر این است که بافت سینه و پوست ساختارهای جداگانه‌ای هستند. پس از برداشتن مقدار اضافی، بافت باقیمانده با بخیه شکل داده می‌شود و روی دیواره قفسه سینه آویزان می‌شود، سپس پوست به آرامی پخش و بخیه می‌شود. بنابراین نتیجه دائمی بوده و زخم‌ها موقتی هستند.

جراحان زیبایی می‌توانند یکی از چندین روش جراحی کوچک کردن سینه را برای سینه‌های شما استفاده کنند. تشخیص اینکه جراح برای هر شخصی از چه روشی استفاده می‌کند به آناتومی سینه شخص، نوع و میزان بافتی که باید برداشته شود و نتیجه دلخواه بیمار وابسته است.

لیپوساکشن، روش عمودی یا «آب نبات چوبی» و روش کاهش سینه T معکوس یا “لنگر” سه روش متداول برای کوچک کردن سینه هستند.

 

جراحی كوچك كردن سينه با بيمه

همانطور که می‌دانید بیمه شامل عمل‌های زیبایی نمی‌شود، مگر در مواردی که عمل جنبه درمانی داشته باشد. جراحی کوچک کردن سینه یکی از عمل‌هایی است که ترمیمی و اصلاحی به شمار می‌آید و بیمه بخشی از هزینه‌ای آن را پوشش می‌دهد، اما باید قبل از عمل از آن مطمئن شوید و از بیمه‌کننده شرایط و نحوه بیمه را پیگیر شوید و گواهی‌های لازم را برای بیمه تهیه کنید.

حالا چه مقدار از این عمل را بیمه پرداخت می‌کند، کاملا به بیمه‌کننده بستگی دارد. بیمه کننده پرداخت‌های خود را با شرایط خاصی مانند مقدار بافت سینه برداشته شده یا قد، وزن، درمان‌های انجام شده و غیره انجام می‌دهد.

جراح مقدار بافت سینه برداشته شده شما را با انجام معاینه‌های دقیق مشخص می‌کند و بیمه‌کننده با بررسی پرونده پزشکی‌تان، مقدار بیمه تحت پوشش را تعیین می‌کند.

برخی مواقع سینه‌های بزرگ مشکلات جسمی زیادی برای بیماران ایجاد می‌کنند مانند درد و آرتروز در نواحی گردن و شانه که باعث عرق کردن زیر سینه و سوختگی پوست می‌گردد، این موارد جزء درمان پزشکی لحاظ می‌شود و عمل زیبایی نیستند. برخی از بیمه‌ها این درمان‌های پزشکی را پوشش داده و بخشی از هزینه آن را می‌پردازند.

 

مراقبتهای بعد از عمل كوچك كردن سينه

پس از عمل کوچک کردن سینه، یک باند حمایتی محکم برای تسکین قفسه سینه بسته می‌شود. خون و ترشحات زخم می‌توانند از طریق لوله‌های زهکشی تخلیه شوند. درد معمولاً بسیار خفیف است و به راحتی با مسکن قابل درمان است.

بسته به دوره درمان، بیمار یک تا دو روز در کلینیک می‌ماند. روز بعد از عمل، لوله‌های زهکشی برداشته شده و بانداژ فشاری با یک سوتین ورزشی مخصوص جایگزین می‌شود. این لباس باید در روز و شب برای شش هفته آینده پوشیده شود.

بعد از حدود دو هفته، بخیه‌ها برداشته می‌شوند مگر اینکه خود حل شوند. نتیجه نهایی را می‌توان بعد از شش تا دوازده ماه انتظار داشت. در این مدت چندین بررسی مراقبتی توسط پزشک جراح‌تان انجام می‌شود.

بعد از کوچک کردن سینه چه باید کرد؟

پس از کوچک کردن سینه، بیمار حداقل تا یک هفته قادر به کار نیست. بسته به شدت عمل، غیبت ممکن است بیشتر طول بکشد و مدت زیادی استراحت کنید.. حداقل به مدت شش هفته نباید ورزش کنید.

برای اینکه در روند بهبودی و نتیجه کوچک کردن سینه اختلالی ایجاد نشود، بیمار باید بازوهای خود را با احتیاط حرکت دهد. در این مدت باید تا حد امکان از خوابیدن روی شکم خودداری شود. از بلند کردن و حمل اجسام سنگین باید اجتناب شود.

آیا جای زخم بعد از کوچک کردن سینه قابل مشاهده است؟

 • بعد از عمل، زخم‌ها در ابتدا روی پوست قرمز می‌شوند. سوتین ساپورت شکل‌دهی باعث ایجاد زخم‌های داخلی و خارجی با عوارض کمی می‌شود. بخیه‌ها که تا سه هفته در بدن باقی می‌مانند نیز به ظاهر زخم ظریف کمک می‌کنند.
 • در چند ماه اول پس از درمان، زخم‌ها محو می‌شوند و تقریباً رنگ پوست اطراف را به خود می‌گیرند. بهبود زخم با استفاده از کرم‌های مغذی و اجتناب از تشعشعات شدید به عنوان مثال از آفتاب گرفتن یا سولاریوم، سریع‌تر بهبود می‌یابد.
 • بعد از 3-4 ساعت می توانید مصرف غذای مایع را شروع کنید. می‌توانید در اتاق خود قدم بزنید.
 • شب اول خوابیدن‌تان به راحتی با مسکن کنترل می‌شود، حتی اگر درد خفیفی وجود داشته باشد.
 • تسکین درد، سرم و درمان آنتی بیوتیکی برای کنترل درد در طول اقامت در بیمارستان برنامه‌ریزی می‌شود.
 • بیشتر بیماران روز بعد مجددا معاینه می‌شوند، درن‌های آنها برداشته و مرخص می‌شوند (برای ایمنی بیمار، درن‌ها را برای 1-2 روز نگه می‌دارند).
 • توصیه می کنیم وقتی به خانه می‌روید غذای مایع بخورید، از آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌های توصیه شده به درستی استفاده کنید و سینه بند را بدون برداشتن محکم بپوشید.
 • در 15 روز، با دوری از فعالیت‌هایی سنگین که به بازوی شما فشار می‌آورد و اجتناب از حرکاتی که باعث درد شما می‌شود، بهبودی‌تان را تسریع کنید.
 • 3 روز بعد از عمل می‌توانید حمام کنید.
 • بعد از 5-7 روز می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

 

    ترمیم اسکار (جای زخم) عمل کوچک کردن سینه

زخم‌های جراحی کوچک کردن سینه ابتدا قرمز و سپس بنفش و صورتی هستند. آنها در عرض 6 ماه تا 1 سال محو شده و از بین می‌روند.

قبل از عمل، اسکارها مسئله اصلی هستند که باید به آنها توجه کنید و از پزشک‌تان درباره آنها بپرسید.. به نوعی هیچ‌کس به جای زخم بعد از عمل اشاره‌ای نمی‌کند. بیمارانی که سینه‌های تازه‌ی خود را دوست دارند و دیگر مشکلی از طرف سینه‌های بزرگ ندارند، در نهایت از جای زخم شکایت نمی‌کنند. به هر حال جای زخم‌ها در یک سال محو و کم می‌شود.

کرم های بعد از عمل و ژل‌های سیلیکونی برای کاهش اسکار بعد از جراحی تجویز می‌شود.

افراد مبتلا به اختلالات ترمیم زخم، مانند اسکار هیپرتروفیک/ تشکیل کلوئید، باید وضعیت خود را قبل از عمل گزارش دهند تا اقدامات احتیاطی لازم انجام شود.

 

    هزینه عمل ماموپلاستی کاهشی

هزینه عمل ماموپلاستی کاهشی یا همان جراحی کوچک کردن سینه به عوامل زیادی مانند مقدار بافتی که از سینه برداشته می‌شود، میزان سختی جراحی ، ناحیه‌ای که عمل جراحی انجام می‌شود و نوع بیهوشی وابسته است. هزینه کوچک کردن سینه طبق نیازهای هر شخصی و تعرفه‌های پزشک متفاوت است. به همین دلیل تعیین کردن دقیق هزینه عمل کوچک کردن سینه سخت است. بهتر است برای دانستن هزینه دقیق این عمل با پزشک‌تان مشورت کنید و بعد از معاینه و بررسی پزشک، متوجه شوید که هزینه چقدر برای شما درمی‌آید.

 

    آیا می‌توان حجم سینه را با روشی به جز جراحی ماموپلاستی کاهشی، کم کرد؟

حجم سینه را می‌توان به روش ساکشن نیز کوچک کرد ولی این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که سینه‌های افتاده‌تری دارند. کسانی که سینه آنها افتادگی زیادی ندارد و بیشتر مشکل بیمار بر سر مسائل زیبایی و سایر موارد است، این روش اصلا برای آنها مناسب نیست.

بیشتر افراد از کاهش حجم سینه و کوچک کردن سینه می‌خواهند به زیبایی بیشتر برسند. که برای این خواسته می‌توان پوست سینه را برداشت و نوک سینه را بالاتر برد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که با ساکش چربی، بافت سینه کاهش پیدا می‌کند و احتمال دارد سینه نیز کوچک‌تر شود، ولی افتاده بودن پوست از بین نمی‌رود.

 

   نحوه برش در جراحی کوچک کردن سینه

در مواردی که سینه خیلی بزرگ نباشد، کمی افتادگی داشته باشد، نوک پستان کاملاً زیر چین زیر پستانی قرار نگرفته باشد و فاصله بین شکاف سینه و نوک سینه زیاد نباشد، می‌توان عمل جراحی را با محل برش‌های کوتاه انجام داد. فقط یک محل زخم عمودی بین نوک سینه و چین سینه باقی می‌ماند که به مرور زمان محو می‌شود.

در مواردی که سینه کاملاً چاق و بزرگ است و فاصله لبه پستان تا نوک پستان خیلی زیاد است (بیش از 10 سانتی‌متر)، روش‌های برش زدن بسیار کوتاه کمی ریسک‌ دارند. به همین دلیل برای محافظت از پوست سینه و احساس‌پذیری نوک پستان، تکنیک‌هایی که برش‌های کمی طولانی‌تر دارند، ترجیح داده می‌شوند. اما این برش‌ها در سطح چین زیر سینه باقی می‌مانند و در نگاه اول قابل مشاهده نیستند.

 

   جراحی کوچک کردن سینه با بیهوشی

جراحی کوچک کردن سینه معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود و تقریبا یک تا دو ساعت طول می‌کشد. بعد از عمل آنتی‌بیوتیک و داروهای مسکن داده می‌شود تا از عفونت پیشگیری شود. سعی می‌شود بیمار در همان روز به خانه برود و استراحت کن ولی در برخی مواقع برای مراقبت بیشتر بیمار را یک روز دیگر در کلینیک یا بیمارستان بستری می‌کنند. بیمار بعد از رفتن به خانه باید استراحت کامل بکند و اگر دردی احساس کرد از داروهای تسکین دهنده تجویز شده توسط پزشک جراح‌اش استفاده کند.

 

نتایج جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه موفقیت‌آمیز می‌تواند درد در قسمت بالای کمر، گردن و شانه‌ها را تسکین دهد. همچنین ممکن است توانایی شرکت در فعالیت‌های بدنی را افزایش دهد و تصویر بهتری از شما ایجاد کند.

نتایج سریع خود را نشان می‌دهند، اما ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا تورم به طور کامل کاهش یابد و جای زخم‌های جراحی محو شود. نتیجه نهایی به طور کلی مدت زیادی طول می‌کشد. اما افزایش سن، تغییر وزن، بارداری و عوامل دیگر می‌تواند شکل و اندازه سینه را تغییر دهد.

 

   عوارض عمل جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه خطرات مشابهی با سایر جراحی‌های بزرگ دارد. خونریزی، عفونت و واکنش بد به بیهوشی از جمله عوارضی است که هر جراحی دارد. اما عوارض احتمالی کوچک کردن سینه را می‌توان اینگونه فهرست کرد:

 • کبودی موقتی
 • جای زخم
 • مشکل یا ناتوانی در شیردهی
 • تفاوت در اندازه، شکل و ظاهر سینه‌های چپ و راست
 • راضی نیودن از نتایج
 • از دست دادن نوک پستان و پوست اطراف آن یا نبود احساس در سینه‌ها، البته به ندرت

 

سوالاتی از شما در مورد جراحی کوچک کردن سینه

آیا می توانم بعد از کوچک کردن سینه شیردهی انجام داد؟

برای اینکه بتوان با شیر مادر به نوزاد تغذیه داد، باید ارتباط بین «مجرای نوک سینه-مجرای شیر-غده پستانی» سالم باشد.

تکنیک‌های مورد استفاده در مواردی که سینه‌ها خیلی بزرگ نیستند و نوک سینه بیش از حد آویزان نیست، این ارتباط را مختل نمی‌کند. هر چه سینه‌ها بزرگتر باشند و نوک پستان بالاتر باشد، خطر ناتوانی در شیردهی به نوزاد بیشتر می‌شود.

البته سعی می‌شود از تکنیک‌هایی استفاده شود که عملکرد شیردهی در هر جراحی سینه حفظ شود. با این وجود، احتمال اندکی وجود دارد که عملکرد شیردهی پس از جراحی کوچک کردن سینه از بین برود. به این دلیل که هر جراحی کوچک کردن سینه شامل برداشتن مقدار مشخصی از بافت سینه است (این برای کوچک کردن سینه اجباری است).

 

آیا بعد از عمل درد زیادی خواهم داشت؟

چند روز اول پس از جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند دردناک باشد. از آنجایی که روز اول را در بیمارستان می‌گذرانید، که ممکن است دردناک‌ترین زمان شما باشد، از داروهای مسکن مناسب برای آرام کردن شما استفاده می‌شود. در روزهای بعد، داروهای مسکن تجویز شده به شما این امکان را می‌دهد که کمی بهبود پیدا کنید.

بین 6 تا 12 ماه پس از عمل، ممکن است کمی سوزش و گزگز در قفسه سینه داشته باشید، اما درد شدیدی وجود نخواهد داشت.

 

آیا جراحی کوچک کردن سینه باعث سرطان می‌شود؟

خیر، کوچک کردن سینه باعث سرطان نمی‌شود. در مقابل، برخی از مطالعات ادعا می‌کنند که خطر ابتلا به سرطان سینه پس از جراحی کاهش می‌یابد زیرا بیشتر بافت پستان برداشته می‌شود.

 

چقدر می‌توان سینه‌ها را کوچک کرد؟

اندازه سینه‌ها یک مفهوم فردی است. قد، وزن، عرض شانه، نسبت باسن به سینه و سلیقه زیبایی شناختی شما باید در نظر گرفته شود و پیکرتراشی و کانتور بدن متناسب با آن مشخص شود.

پزشک باید قبل از جراحی اطلاعات دقیقی در مورد میزان کوچک کردن سینه‌ها به شما بدهد تا بتوانید کانتور بدن متناسبی داشته باشید و از مشکلات ناشی از بزرگی سینه خلاص شوید.

 

آیا سینه پس از جراحی کوچک کردن سینه دوباره رشد می‌کند؟

پس از جراحی کوچک کردن سینه، سینه‌ها ممکن است به دلیل عواملی مانند بارداری و افزایش وزن کمی رشد کنند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *