چانه نقطه کانونی مثلث معکوس زیبایی است. چانه مهم‌ترین ویژگی یک سوم پایین صورت است که با گره خوردن در خط فک تشکیل شده است. درمان‌های ظریف با حجم‌دهی و کانتورینگ می‌تواند هارمونیک صورت را متعادل و خط فک را تیز کند، شلی و  افتادگی را در ناحیه گردن کاهش دهد.

 

نکته‌هایی درباره فرم‌دهی چانه

چانه جزء جدایی‌ناپذیر زیبایی صورت است. با ترفندهای کوچک می‌توان تفاوت قابل توجهی در چانه ایجاد کرد. برآمدگی چانه بهتر است در پهلو یا به صورت مایل دیده شود. پرکننده‌ها و شل‌کننده‌های عضلانی بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای می‌توانند این حالت را به چانه بدهند.

لیپوساکشن چانه نیز می‌تواند ناحیه‌های چانه و خط فک را مشخص و با دستگاه‌های انرژی هایفو و امواج رادیوفرکانسی، ناحیه‌های خط فک چانه را سفت کند. درمان‌ها بدون درد بوده و مدت زمان عمل فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

 

چرا فرم‌دهی چانه مهم است؟

چانه نقطه کانونی مثلث وارونه زیبایی صورت است. در حالت ایده‌آل، چانه خانم‌ها رفته‌رفته باریک‌تر می‌شود تا با سوراخ بینی متناسب شود. در نمای جانبی، برآمدگی چانه باید به حدی باشد که در یک خط مستقیم از نوک بینی، لب و چانه قرار گیرد.

با لیفت و فرم‌دهی چانه، می‌توانم فرم صورت را بهبود بخشید. برای بیمارانی که صورتی گرد دارند، با افزودن حجم در ناحیه فوقانی- تحتانی (بالا و پایین)، می‌توان این محور را به صورت نامحسوس دراز کرد. بزرگ کردن چانه را همچنین می‌توان در هنگام لیفت صورت و گردن انجام داد، این کار کمک می‌کند تا خط فک خودش را بهتر نشان دهد و صورت فرم جذابی داشته باشد.

 

پرکننده چانه

متعادل کردن چانه به این معنی است که استخوان گونه به اندازه‌ای حجیم شود که یک سوم میانی صورت قوی و برجسته به نظر برسد. این متعادل‌سازی چانه معمولا بقیه صورت را نیز شکل می‌دهد و برای آن قسمت‌ها نیز بی‌تاثیر نیست. با تزریق ژل و چربی، با توجه به نیازهای زیبایی بیمار، می‌توان ناحیه چانه را تقویت یا نرم کرد.

 

پرکننده‌های پوستی چه کاری برای چانه انجام می‌دهند؟

پرکننده پوستی را می‌توان برای برجسته کردن چانه، خط فک و ناحیه فک استفاده کرد و مشکلات چانه ضعیف را کاهش داد. پرکننده چانه می‌تواند ظاهر پایین صورت فرد را طولانی‌تر و بهبود بخشد. همچنین ظاهری متعادل‌تر ایجاد کند. تزریق پرکننده هیالورونیک اسید به چانه که روشی کاملا غیر جراحی و سریع است، باعث اصلاح پروفیل‌های جانبی و هم ناحیه‌های جلویی چانه شده و ظاهر کلی صورت‌تان را زیباتر و جذاب‌تر می‌شود.

 

کدام پرکننده‌ها برای چانه استفاده می‌شود؟

هیالورونیک اسید و پرکننده‌های محرک کلاژن از رایج‌ترین مواردی هستند که برای فرم‌دهی چانه استفاده می‌شوند. این پرکننده‌ها می‌توانند ناحیه‌های اطراف چانه را قوی‌تر و شکل زیبایی بدهند. ژل و پرکننده منسجم نیز بهترین انتخاب برای فرم‌دهی چانه است که مطالعات بالینی نشان داده تا دو سال یا بیشتر ماندگاری دارند. این پرکننده‌ها وقتی در ناحیه‌های چانه، خط فک و یا گونه تزریق می‌شوند صاف و طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

 

ماندگاری پرکننده‌های پوست چقدر است؟

ماندگاری فیلرهای پوستی معمولا بین ۱۸ الی ۳۶ ماه است. البته این بازه زمانی به نوع پرکننده مورد استفاده بستگی دارد. پرکننده‌های محرک کلاژن نسبت به پرکننده‌های اسید هیالورونیک عمر بیشتری دارند . طول عمر به متابولیسم شما نیز بستگی دارد.

آیا فرم‌دهی به چانه دردناک است؟

تقریبا بدون درد است. این عمل زیبایی راحت‌ترین عمل برای پر کردن این ناحیه است. پزشک برای کاهش درد می‌تواند از فرمولاسیونی برای تزریق استفاده کند که دارای بی‌حس‌کننده‌ای مانند لیدوکائین باشد و راحتی درمان را بیشتر کند.

 

فرم‌دهی چانه چگونه انجام می‌شود؟

مثل همه روش‌های زیبایی، اولین قدم برای انجام این عمل زیبایی نیز مشاوره درست و دقیق است. درک انتظارات و خواسته‌های شما مرحله‌ی مهمی برای تجویز یک برنامه درمانی درتس و اصولی است. شکل صورت شما باید به صورت کامل ارزیابی شود و سپس پیشنهاداتی برای تقویت و بهبود آن ارائه شود.

روشی که معمولا برای فرم‌دهی چانه به‌کار می‌رود شامل استفاده از سوزن و کانول در ناحیه چانه است. بسیاری از پیکرتراشی‌های چانه و فک با کانولا انجام می‌شود. مزیت استفاده از کانولا در این ناحیه کاهش خطر سوراخ شدن یا تزریق رگ خونی است. سوزن‌ها معمولا برای تزریق در مرکز چانه مناسب‌تر هستند.

 

زمان بهبودی بعد از پرکننده‌های پوستی در چانه چقدر است؟

نتایج فوری هستند، بهبودی تقریباً آنی است. پزشک به شما توصیه خواهد کرد که بعد از درمان در همان روز درمان ورزش نکنید و به مدت ۴ روز پس از ترزیق نیز صورت‌تان را ماساژ ندهید. ماساژ دادن صورت باعث می‌شود به‌صورت ناخواسته پرکننده‌های تزریق شده به ناحیه‌های دیگر منتقل شوند.

عوارض جانبی این روش زیبایی بسیار نادر است. فقط ممکن است کمی تورم و کبودی داشته باشید که در روزهای اول کاملا طبیعی است و از بین می‌رود. نا متقارن بودن نیز یکی از عارضه‌های بسیار نادر این عمل است که آن هم به راحتی قابل اصلاح است.

 

حجم فیلر پوستی برای فرم‌دهی چانه چقدر است؟

مقدار پرکننده تا حد زیادی به معاینه بالینی صورت شما بستگی دارد. اما دستورالعمل‌های تخمینی شامل مقادیر زیر است،

تغییرات ظریف، کشیدگی و برآمدگی: 0.5 تا 1.0 میلی‌لیتر

کانتورینگ و تقویت چانه: 1.0 میلی لیتر تا 4.0 میلی لیتر

خط فک و کانتورینگ: 3.0 تا 8.0 میلی لیتر

برای ناحیه فک استفاده از پرکننده‌های محرک کلاژن مناسب‌تر است، زیرا ساختار، حجم و ماندگاری بهتری دارند.

 

اگر ژل صورت خود را دوست نداشتید، چه کار کنید؟

اگر پروفایل جدید خودتان را دوست نداشتید، می‌توانید پرکننده‌های پوستی را خنثی کنید. یک آنزیم معکوس کننده به نام هیالاز وجود دارد که می‌تواند بلافاصله پرکننده‌های اسید هیالورونیک را معکوس کند.

البته اگر پزشک خودتان را با دقت انتخاب کنید و وی تخصص و مهارت لازم را برای تزریق ژل و چربی داشته باشد، نباید نگران این مورد باشید.

پرکننده‌ها می‌توانند تفاوت چشمگیری در یک سوم پایینی صورت شما ایجاد کنند و باعث بهبود خطوط فک و شلی پوست شوند.

 

از چه روش‌های دیگری برای فرم‌دهی چانه می‌توان استفاده کرد؟

شل‌کننده‌های عضلانی ساده می‌توانند با هزینه‌ کمتر و تقریباً بدون عوارض جانبی، تفاوت زیادی در چانه شما ایجاد کنند. تزریق بوتاکس نیز می‌تواند فعالیت عضلانی این ناحیه را کاهش دهد و یک اثر نرم‌کنندگی ظریف اما قابل توجه در صورت شما ایجاد کند.

 

آیا پرکننده‌های خط فک می‌توانند به چانه دوتایی شکل دهند؟

پرکننده‌ها توانایی فرم‌دهی محدودی دارند. آنها می‌توانند با کشش پوست برخی موارد خفیف «چانه دوتایی» را بهبود بخشند، با این حال درمان‌های کاهش چربی هدایت شده نتایج بهتر و قابل پیش‌بینی‌تری در این مورد به‌دست می‌دهد.

این درمان‌ها شامل کرایولیپولیز، کول اسکالپتینگ، لیپوساکشن چانه، و همچنین تزریق دوگانه چانه، یعنی تزریق چربی در غبغب یا تزریق کیبلا برای کوچک کردن غبغب و توده کوچک چربی اضافی بدن است. برای اینکه ببینید کدام روش برای شما مناسب است، باید با پزشک زیبایی خودتان مشورت کنید.

 

چه درمان‌های غیر جراحی در ناحیه فک و چانه وجود دارد؟

دستگاه‌های مختلف مبتنی بر انرژی، از جمله انرژی فرکانس رادیویی و هایفو (سونوگرافی متمرکز با شدت بالا) برای کمک به سفت کردن ناحیه فک و چانه بهترین درمان غیر جراحی هستند. این دستگاه‌ها کلاژن را گرم کرده و در طول زمان درمان باعث انقباض پوست می‌شوند .

هایفو با اولتراپی یا اولترا فورمر (یک دستگاه فراصوت متمرکز) می‌تواند قسمت پایینی صورت از جمله ناحیه زیر چانه را سفت کند. این درمان معمولا با تزریق پرکننده‌های پوستی انجام می‌شود.

برای درمان‌های جراحی فرم‌دهی چانه نیز باید با یک جراح فک و صورت متخصص و ماهر مشورت کنید. جراح فک و صورت می‌تواند گزینه‌های جراحی برای فرم‌دهی و کانتورینگ چانه را برای شما شرح دهد و مناسب بودن آنها را روی صورت‌تان بررسی کند. روش‌های جراحی فرم‌دهی چانه شامل ایمپلنت‌های جراحی یا تراشیدن استخوان است.

 

آیا برای فرم‌دهی چانه نیاز به انتقال چربی است؟

بستگی به فرم صورت و نوع عمل زیبایی شا دارد. در صورت نیاز به حجم زیاد، انتقال چربی یا پیوند چربی ممکن است گزینه مناسبی باشد. برای تغییرات جزئی شکل و نمای چانه، پرکننده‌های پوستی را اولویت دارند.

 

لیپوساکشن چگونه به فرم‌دهی چانه کمک می‌کند؟

از لیپوساکشن می‌توان با حداقل تهاجم در ناحیه زیر چانه استفاده کرد. لیپوساکشن می‌تواند چانه و همچنین ناحیه فک را برجسته کند. در برخی موارد، با افزودن انرژی فرکانس رادیویی به این ناحیه می‌توان خط فک را بیشتر سفت و برجسته‌سازی کرد.

 

خلاصه

استفاده از مواد تزریقی، هم پرکننده‌های پوستی و هم شل‌کننده‌های عضلانی می‌توانند ناحیه چانه را نرم و تقویت کنند. چانه راس مثلث معکوس نرم صورت را تشکیل می‌دهد که در خط فک به هم می‌رسند. ناحیه “یک سوم پایین” قسمت اصلی جوانسازی صورت را برعهده دارد.

با اصلاحات جزئی در اندازه و برآمدگی‌ها می‌توان نمای کلی صورت را تغییر داد. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در تزریق‌های زیبایی انجام می‌شود، این است که بیش از حد روی یک سوم وسط، یعنی ناحیه گونه تاکید می‌شود. این کار باعث لایه‌لایه‌شدن صورت می‌شود، یعنی وقتی فرد لبخند می‌زند، گونه بالایی تقریباً شبیه قفسه می‌شود. برای رفع این مشکل باید صورت با تناسب پر شود و از خط فک و ناحیه‌های فک غافل نشود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *