آیا تازگی‌ها در آینه به خودتان نگاه کرده‌اید و با خودتان گفته‌اید: “آیا وقت آن رسیده که خطوط اخم خود را بوتاکس کنید؟” صاف کردن خطوط اخم و بازگرداندن سطح صاف بین ابروهایی که در دهه 20 زندگی خود داشتید، راحت‌تر و ایمن‌تر از همیشه شده است. حتما به یاد دارید که در 20 سالگی خطوط اخم نداشتید، حالا چرا این خطوط اخم ایجاد شده و چطور می‌توان به همان سال‌ها برگشت. در این نوشته درباره خطوط اخم بیشتر خواهید دانست.

 

خطوط اخم چگونه تشکیل می‌شود؟

پاسخ به این سوال مانند پاسخ به بسیاری از سوالاتی است که با افزایش سن در صورت و بدن خود دارید: خطوط اخم یکی از موهبت‌های مشکوک افزایش سن است!

خطوط اخم یا ابرومیان با نام خطوط گلابلا یا نام غیررسمی‌تر، خطوط “یازده” شکل شناخته می‌شوند. این دو خط عمودی به دلیل انقباض و حرکت ماهیچه هرمی بینی و ماهیچه اَخم (ماهیچه چین‌دهنده، ماهیچه بالای مژگانی) شما ظاهر می‌شوند.

این ماهیچه‌ها در قسمت بالایی بینی و قسمت پایینی پیشانی شما قرار دارند و حالات مختلف صورت را ایجاد می‌کنند.

زمانی که شما جوان بودید، این خطوط پس از توقف اخم کردن، خمیازه کشیدن یا چشم دوختن از بین می‌‌رفتند. حالا که شما بزرگتر شده‌اید، این خطوط اخم عمیق‌تر شده و حتی زمانی که اخم نمی‌کنید قابل مشاهده هستند.

با این حال، دو دلیل اصلی که ممکن است خطوط اخم در افراد جوان اتفاق بیفتد، حالت‌های بیش فعال صورت و پیری زودرس است.

با گذشت زمان، بافت پوست شما از حالت فنری و صاف به نازک‌تر و چروک‌تر تغییر می‌کند. این به این دلیل است که تولید کلاژن و الاستین دستخوش تغییر می‌شود. این دو ماده پوست شما را جوان و سالم نگه می‌دارند، اما به مرور زمان به آرامی کاهش می‌یابند و باعث می‌شوند پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. این بدان معنی است که خطوط تکراری بزرگ برای همیشه شروع به حک شدن در پوست شما می‌کنند.

آیا خطوط اخم می‌توانند از بین بروند؟

جواب این است که خطوط اخم به خودی خود از بین نمی‌روند. بنابراین آن صدایی که به شما می‌گفت، زمان بوتاکس کردن خطوط اخم‌تان رسیده است، شاید توصیه‌ی خوبی به شما بود.

شاید هنوز به آن صدای درونی‌تان شک دارید و از خودتان می‌پرسید: «آیا خطوط اخم را می‌توان حذف کرد؟» پاسخ به این سوال این است که “بله، به نوعی!” خطوط اخم را می‌توان کاهش داد، اما در برخی موارد، هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را برای همیشه حذف کند. با این حال، با توجه به عمق خطوط، پزشک‌تان می‌تواند خطوط اخم را به طور چشمگیری کاهش دهد. بنابراین سؤال اصلی این نیست که “آیا می‌توان آنها را حذف کرد؟” بلکه این سوال مهم است که “آیا واقعاً می‌خواهید مراحل حذف آنها را طی کنید؟”

روش‌های درمانی رفع خطوط اخم

اگر به این سوال مهم رسیدید دو گزینه پیش رو دارید.

اول گزینه جراحی لیفت ابرو که یک روش همیشگی است که ابروهای شما را از نظر زیبایی به ناحیه‌ای بالاتر از صورت‌تان می‌برد. همینطور می‌تواند خطوط اخم را اصلاح کند. با این حال، لیفت ابرو نسبت به بوتاکس یا پرکننده‌های پوستی تهاجمی‌تر است. این روند شاید برای شما ناراحت‌کننده باشد و باعث تورم روی صورت‌تان می‌شود و برای بهبودی نیاز به مرخصی حدود یک هفته از کار دارد.

دوم گزینه تزریق بوتاکس است که عوارض بسیار کمتری دارد و غیر تهاجمی‌تر است و نیازی به زمان بهبودی ندارد. می‌توان آن را در زمان استراحت ناهار انجام داد و نتایج ثابت شده‌ای نیز دارد.

 

بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس از یک نوروتوکسین گرفته می‌شود که به طور موقت ارتباط بین اعصاب و ماهیچه‌های شما را قطع می‌کند و باعث شل شدن ماهیچه‌ها می‌شود. اگر یک پزشک باتجربه آن را انجام دهد، بوتاکس می‌تواند نتایجی طبیعی داشته باشد. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که نتیجه‌های بوتاکس کمتر از 24 تا 48 ساعت روی صورت‌تان ظاهر شود، و تا چهار ماه ادامه داشته باشد.

 

بوتاکس و خطوط اخم شما

برای از بین بردن و رفع خطوط اخم، بوتاکس به پنج ماهیچه‌ای که روی آنها تاثیر می‌گذارد تزریق می‌شود. ماهیچه بین ابروها (ماهیچه هرمی بینی) ابروها را به سمت داخل و پایین می‌کشد. دو ماهیچه موجدار در هر طرف پوست شما را به سمت داخل می‌کشند و ابروها و پیشانی شما را به سمت پایین هدایت می‌کنند.

آناتومی صورت‌تان مقدار اندازه و محل تزریق را تعیین می‌کند، بنابراین مهم است که پیش پزشکی بروید که ناحیه و عملکرد عضلانی صورت‌تان را به دقت بررسی کند.

 

از تزریق بوتاکس برای رفع خطوط اخم چه انتظاری باید داشته باشید

قبل از هر درمان بوتاکس، خیلی مهم است که پیش یک پزشک متخصص  و با تجربه معاینه شوید. همانطور که گفتیم پزشک آناتومی صورت‌تان و همینطور حرکات صورت‌تان را در هنگام استراحت و ایجاد حالات صورت ارزیابی می‌کند. پزشک از شما می‌خواهد که برای تعیین محل و مقدار اندازه مناسب تزریق، حرکاتی مانند اخم کردن، بالا بردن ابروها و لبخند زدن را انجام دهید.

در طول درمان، پزشک‌تان 5 تا 7 تزریق در ناحیه بین ابروها و قسمت داخلی ابروهای شما انجام می‌دهد. همینطور ممکن است تزریق‌های اضافی در کناره‌های بالای بینی‌تان داشته باشید، جایی که ماهیچه‌های اضافی می‌توانند باعث ایجاد چین و چروک در مرکز ابرو شوند.

تزریق اصلا دردناک نیست. بسیاری از بیماران می‌گویند که احساس یک نیشگون گرفتن کوچک را داشته‌اند و انجام هر تزریق فقط یک دقیقه طول می‌کشد.

همانطور که قبلاً گفتیم، زمانی‌که خطوط اخم خود را بوتاکس می‌کنید، لازم نیست زمانی برای بهبودی خود صرف کنید.

ممکن است برجستگی‌های قرمز کوچکی را در محل‌های تزریق مشاهده کنید که شبیه نیش پشه است. اما همه‌ اینها معمولاً در عرض چند دقیقه از بین می‌روند.

برخی اوقات ممکن است کبودی کوچکی نیز رخ دهد، اما کبودی به ندرت اتفاق می‌افتد. (برای کمک به کاهش کبودی، می‌توانید آرنیکا یا بروملین را قبل از جلسه تزریق‌تان مصرف کنید.)

بهتر است تا 4 ساعت بعد از جلسه تزریق‌تان از دراز کشیدن، ورزش یا لمس ناحیه تحت درمان خودداری کنید.

نتایج آنی نیستند. آنها به تدریج با حداکثر اثر در 7-14 روز ظاهر می‌شوند. این زمان خیلی خوب است، زیرا هیچ‌کس متوجه نمی‌شود که شما “کاری با صورت‌تان انجام داده‌اید”، اما آنها متوجه خواهند شد که شما دیگر عصبانی به نظر نمی‌رسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *