همه می‌خواهند اندامشان از نظر زیبایی کامل به نظر برسد. اما برخی مواقع، چربی در زیر پوست جمع شده و باعث خرابی بدن ما می‌شود. رسوبات چربی، به ویژه در قسمت‌های خاصی از بدن، منجر به بدفرمی یا تغییر شکل بدن می‌شود. حذف سریع رسوبات چربی تنها از طریق جراحی امکان‌پذیر است. در این مرحله جراحی زیبایی وارد عمل می‌شود. بهترین روش جراحی زیبایی، استفاده از لیپوماتیک حذف چربی است.

روش حذف چربی با لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌های مشابه سودمندتر است.

جراحی لیپوماتیک پهلو و سایر نواحی بدن نوعی لیپوساکشن است که درد و عوارض خیلی کمی دارد. هدف از جراحی لیپوماتیک پهلو برداشتن بافت چربی اضافی زیر پوست و لاغری بدن است. جراحی لیپوماتیک در قسمت‌های مختلف بدن از جمله ران‌ها، پهلوها، شکم، بازوها و باسن انجام می‌شود. افرادی که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند، می‌دانند که انجام این جراحی در واقع آخرین راه چاره برای لاغری است. در جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو، چربی انباشته شده در یک قسمت از بدن به صورت محلول چربی با استفاده از دستگاه لیپوماتیک برداشته می‌شود. محلول چربی را می‌توان به سایر قسمت‌های بدن مانند باسن نیز تزریق کرد.

لیپوساکشن شکم و پهلو یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی است که به جراحی پیکرتراشی بدن نیز معروف است. خیلی از افرادی با رژیم‌های غذایی سعی می‌کنند لاغر شوند و این اتفاق نیز می‌افتد، اما هر کاری می‌کنند نمی‌توانند چربی‌های اضافی نواحی شکم و پهلو را از بین ببرند، چون این چربی‌ها با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی‌روند، بلکه باید تن به جراحی لیپوماتیک پهلو و شکم بدهند تا این چربی‌های اضافی حذف شوند. بعد از لیپوماتیک می‌توان جراحی لیفت را نیز انجام داد تا پوست‌های اضافی شل شده نیز از بین بروند و به بدن فرم ایده‌آلی پیدا کند.

 

    عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

عمل لیپوماتیک مثل لیپوساکشن عمل جراحی غیرتهاجمی است که چربی‌های اضافی شکم و پهلو و سایر نواحی بدن را از بین می‌برد. این عمل چربی‌های موضعی که اندازه مشخصی دارند را حذف می‌کند. پس نباید انتظار حذف مقدار زیادی چربی از این عمل داشته باشید. همچنین نباید از این روش انتظار درمان چاقی و لاغری داشته باشید. کلا این روش برای فرم‌دهی و تغییر شکل بدن در نواحی خاصی مناسب است و چربی‌های این نواحی را برمی‌دارد و از بدن خارج می‌کند.

این عمل سرپایی و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. لوله‌ای به اسم کانولا از طریق برش کوچکی که در ناحیه مورد نظر زده می‌شود وارد پوست شده و ناحیه مورد نظر را با حرکت‌های لرزشی تحت تاثیر قرار می‌دهد. این لرزش‌ها بافت‌های چربی آن ناحیه را می‌شکنند و در محفظه دستگاه کانولا جمع می‌کند. از آنجایی که این بافت‌های چربی هنوز شکل خود را دارند، می‌توان از آنها برای تزریق به نواحی‌ای که چربی کمتر و کوچک‌تری دارند، مانند سینه، باسن، گونه‌ها و سایر اندام‌ها، استفاده کرد.

عفونت ایجاد شده در روش لیپوماتیک بسیار ناچیز است و عصب‌ها و رگ‌های خونی و عضلات در این روش بهتر از روش لیپوساکشن محافظت می‌شوند. اگر چاقی بیش از حد دارید، لیپوماتیک برای شما گزینه خوبی نیست و بهتر است روش‌هایی جراحی که برای درمان چاقی وجود دارد را امتحان کنید. روش لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن این مزایا را دارد که کمتر تهاجمی است، بعد از عمل کمتر استراحت می‌کنید و دوره زمانی کمتری باید از گن بعد از عمل استفاده کنید.

همچنین لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن این برتری را دارد که دوره نقاهت آسان‌تر و کوتاه‌تری خواهید داشت و چربی زیر پوست‌تان برجستگی یکنواختی خواهد داشت، دچار آمبولی نخواهید شد و پوست‌تان بعد از عمل سریعتر و آسان‌تر جمع شده و تورم و تخلیه ترشح کمتری بعد از عمل تجربه خواهید کرد.

مزایای لیپوماتیک چیست؟

 • در عین حال که لیپوماتیک چربی شما را کاهش می‌دهد، باعث زیادتر شدن کلاژن شما نیز می‌شود. شل‌شدگی و افتادگی پوست در بدن‌تان از بین خواهد رفت و حتی پوست‌ بدن‌تان سفت‌تر نیز خواهد شد.
 • با توجه به اینکه روش کاهش چربی‌ها با استفاده از کانولا انجام می‌شود، محل برش روی ناحیه مورد نظر کمتر است.
 • تورم و کبودی کمتری دارد.
 • لیپوماتیک در مقایسه با سایر روش‌ها، مدت زمان درمانی کمتری دارد.
 • چربی‌های بیرون کشیده شده را می‌توان در نواحی دیگری از بدن تزریق کرد.
 • روش لیپوماتیک دردی ندارد، چون لیپوماتیک آسیبی به سایر بافت‌ها و اعصاب وارد نمی‌کند.
 • لیپوماتیک یک لیپوساکشن همگن در پوست‌تان انجام می‌دهد و پس ظاهر سایه یا فرورفتگی نخواهید داشت. با کمک روش لیپوماتیک، عفونت بافتی و تجمع چربی به حداقل میزان خود می‌رسد. در حالی‌که در روش‌های دیگر لیپوساکشن، کاهشی در ظاهر عفونت بافتی و تجمع چربی اتفاق نمی‌افتد.
 • لیپوماتیک روش جراحی‌ای است که در آن پزشک و بیمار راحت هستند. روند بهبودی سریع‌تر اتفاق می‌افتد و عوارض احتمالی و جانبی خیلی کمی دارد.

 

    لیپوماتیک در نواحی مختلف بدن

سوال مهمی که اکثر افراد درباره لیپوماتیک می‌پرسند این است  که لیپوماتیک چربی‌های سرسخت کدام نواحی را از بین می‌برد؟ در جواب باید گفت که تقریباً در هر ناحیه‌ای مانند کمر، شکم، زیر چانه، بازو، ساق پا و غیره می‌توان از لیپوماتیک برای حذف چربی‌های آن ناحیه استفاده کرد. در این روش پس از کاهش وزن، پوست بدن سفت شده، چربی‌های سرسخت از بین می‌رود و در نتیجه لاغری موضعی اتفاق می‌افتد.

رایج‌ترین نواحی عبارتند از: لگن، قسمت داخلی ساق، بازو، سینه، پشت و کمر، پهلو و شکم. افراد بالای 18 سال که بیماری مزمن ندارند می‌توانند با لیپوماتیک چربی خود را از بین ببرند. پزشک از قبل شما را به طور دقیق معاینه می‌کند و مطمئن می‌شود که قبل و بعد از لیپوماتیک مشکلی را تجربه نمی‌کنید. اگر بیماری مزمنی دارید و یا در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامتی بعد از عمل هستید، حتما در این مورد با پزشک‌تان حرف بزنید.

 

    مراحل انجام لیپوماتیک پهلو

لیپوماتیک عمل جراحی غیرتهاجمی است که چربی‌های اضافی شکم و پهلو و سایر نواحی بدن را از بین می‌برد.

لیپوماتیک چربی‌های موضعی که اندازه مشخصی دارند را حذف می‌کند. پس نباید انتظار حذف مقدار زیادی چربی از این عمل داشته باشید. همچنین نباید از این روش انتظار درمان چاقی و لاغری داشته باشید.

لیپوماتیک برای فرم‌دهی و تغییر شکل بدن در نواحی خاصی مناسب است و چربی‌های این نواحی را برمی‌دارد و از بدن خارج می‌کند.

این عمل سرپایی و در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود. لوله‌ای به اسم کانولا از طریق برش کوچکی که در ناحیه مورد نظر زده می‌شود وارد پوست شده و ناحیه مورد نظر را با حرکت‌های لرزشی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این لرزش‌ها بافت‌های چربی آن ناحیه را می‌شکنند و در محفظه دستگاه کانولا جمع می‌کند.

از آنجایی که این بافت‌های چربی هنوز شکل خود را دارند، می‌توان از آنها برای تزریق به نواحی‌ای که چربی کمتر و کوچک‌تری دارند، مانند سینه، باسن، گونه‌ها و سایر اندام‌ها، استفاده کرد.

عفونت ایجاد شده در روش لیپوماتیک بسیار ناچیز است و عصب‌ها و رگ‌های خونی و عضلات در این روش بهتر از روش لیپوساکشن محافظت می‌شوند.

 

    دستگاه لیپوماتیک چگونه کار می‌کند؟

دستگاه لیپوماتیک که با آن عمل چربی‌زدایی از نواحی خاص بدن را انجام می‌دهند، دستگاهی کاملا پزشکی و حرفه‌ای است که با ایجاد لرزش‌ها و موج‌های فروصوت، چربی‌های اضافی موضعی بدن را تجزیه می‌کند. لوله‌هایی با نام کانولا که وظیفه لیپوساکشن و مکش را به عهده دارند، با کمک هوا قابلیت حرکت به جلو و عقب و به چپ و راست را دارند و بنابراین می‌توانند بافت چربی را بسیار سریعتر بشکنند.این دستگاه تولید گرما نکرده و آسیبی به بافت‌های بدن نمی‌رساند. به همین دلیل پوست در طولانی مدت سریع‌تر ترمیم و اصلاح می‌شود.

لیپوساکشن عبارت است از برداشتن چربی از بدن با استفاده از میله‌های فلزی نازک. سوراخ‌های نوک این میله‌های فلزی به ابزاری به اسم آسپیراتور وصل هستند که تولید فشار منفی می‌کند. همانند یک جاروبرقی پرقدرت و پرمکش که گرد و غبار را به خوبی از کف برمی‌دارد، آسپیراتور با مکش چربی از بدن و میله‌های فلزی با حرکت‌های عقب و جلو باعث تجزیه و خرد شدن چربی‌های اضافی موضعی بدن می‌شود.

لیپوساکشن با آسپیراتور روشی کاملا استاندارد است، مراحل تجزیه چربی با توجه به محلی که قرار است چربی‌ها از آنجا برداشته شود، متفاوت است. دستگاه‌های پزشکی دیگری نیز هستند که چربی‌های موضعی را با سونوگرافی، لیزر یا لرزش می‌شکنند و مراحلی که با کمک این دستگاه‌ها انجام می‌شود، به لیپوساکشن پال PAL (لیپوساکشن با کمک قدرت) معروف است.

 

    چه افرادی کاندید مناسب لیپوماتیک هستند؟

شما ممکن است کاندیدای خوبی برای عمل جراحی شکم و پهلو باشید اگر:

 • چاق هستید (با شاخص توده بدنی یا BMI ۳۰ یا بالاتر) و یک بیماری مرتبط با وزن مانند دیابت نوع دو با قند خون کنترل نشده با وجود بهترین درمان‌ها دارید.
 • شاخص توده بدنی شما بالاتر از ۳۵ است، حتی اگر سایر شرایط مرتبط با وزن را نداشته باشید.
 • شما از خطرات و فواید آن کاملا آگاه هستید.
 • شما آماده تنظیم نحوه غذا خوردن خود بعد از جراحی هستید.
 • شما متعهد به ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای لاغری و کاهش وزن خود هستید.

جراحی لاغری معمولا فقط برای بزرگسالان انجام می‌شود. به طور کلی برای نوجوانان توصیه نمی‌شود، مگر اینکه بسیار چاق باشند (با شاخص توده بدنی حداقل ۳۵) و دارای یک وضعیت پزشکی مرتبط با وزن باشند.

جراحی چاقی فقط کاهش وزن نیست. تا حدودی با درمان یا پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با چاقی در ارتباط است. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • آرتروز
 • برخی سرطان‌ها

قبل از انجام عمل جراحی لاغری شکم و پهلو، یک پروسه آزمایش‌گیری کامل را طی خواهید کرد. پزشک شما سلامت جسمی و عاطفی‌تان و اینکه آیا شما آماده تغییرات دائمی در سبک زندگی هستید را بررسی خواهد کرد.

یک ارزیابی تغذیه‌ای برای بررسی هر نوع کمبود تغذیه‌ای و همچنین الگوهای غذایی غیر مفید خواهید داشت. احتمالاً از نظر اختلالات خوردن، افسردگی و اختلال مصرف مواد آزمایش خواهید شد.

اگر به جراحی لاغری فکر می‌کنید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا این روش برای شما گزینه خوبی است صحبت کنید.

 

    عوامل موثر بر هزینه لیپوماتیک

عوامل موثر بر هزینه لیپوساکشن با لیپوماتیک عبارتند از:

 • ناحیه‌ای که عمل انجام می‌شود.
 • مقدار چربی‌ای که برداشته می‌شود.
 • تعداد نواحی عمل
 • کیفیت دستگاه
 • تجربه پزشک
 • شرایط فیزیکی بیمار
 • وزن بدن بیمار

هر کدام از این عوامل می‌توانند هزینه لیپوماتیک را تغییر دهند. برای مشاوره درباره هزینه لیپوماتیک می‌توانید با متخصصان زیبایی و جراحی پلاستیک و تیم حرفه‌ای گروه جراحان سبز تماس بگیرید.

 

    اقدامات و مراحل قبل از لیپوماتیک پهلو

قبل از لیپوماتیک پهلو و شکم، حتما جلسه مشاوره‌ای با پزشک جراح‌تان خواهید داشت و وی به شما توصیه‌های لازم را خواهد کرد. در این جلسه حتما این موارد را به پزشک بگویید. سابقه بیماری دارید و دارویی مصرف می‌کنید، کلا توضیحی درباره شرایط جسمانی‌تان با پزشک مطرح کنید.

انتظارات خودتان از عمل لیپوماتیک پهلو را نیز با پزشک در میان بگذارید. می‌خواهید ناحیه مورد نظر بدن‌تان چه شکلی به خودش بگیرد و آیا این امکان شدنی است یا نه. به صورت کلی قبل از لیپوماتیک پهلو باید اقدامات و مراحل زیر را سپری کنید تا عوارض لیپوماتیک کمتری داشته باشید:

 • برای شام قبل از لیپوماتیک پهلو یک غذای سبک بخورید و صبح ناشتا به کلینیک بروید.
 • سفارش دارویی پزشک را رعایت کنید.
 • شب قبل از خواب حتما دوش بگیرید و برای فردا آماده باشید.
 • دخانیات و نوشیدنی الکلی را یک ماه قبل از عمل ترک کنید.
 • داروهای رقیق‌کننده خون را به مدت دو هفته قبل از جراحی مصرف نکنید.
 • شب قبل از عمل خوب بخوابید تا روز جراحی سرحال باشید و استرسی نداشته باشید.

 

    مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک چیست؟

در لیپوساکشن با لیپوماتیک با توجه به اینکه عمل بدون درد و با یک برش کوچک انجام می شود می توانید روز بعد به کارهای روزانه خود ادامه دهید. اما به میزان چربی برداشته شده و تعداد نواحی که انجام می شود نیز مربوط می شود. در عرض 2 هفته می توانید به طور کامل به زندگی عادی بازگردید.

 • احتمالا 3-4 روز بعد از عمل درد مختصری خواهید داشت ولی اما بعد از 4 روز شاهد کاهش تدریجی درد خواهبد بود.
 • بعد از لیپوماتیک باید گن بپوشید. استفاده از این گن به مدت 3 هفته خیلی خیلی مهم است.
 • برای حمام کردن باید 5 تا 6 روز صبر کنید.
 • از کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید.
 • پس از انجام لیپوساکشن با لیپوماتیک نباید حرکات سنگین انجام دهید.
 • از هیچ دارویی از جمله مسکن‌های توصیه شده توسط پزشک استفاده نکنید.
 • از حرکات ناگهانی باید اجتناب کنید، زیرا ممکن است بر اثر بیهوشی سرگیجه به شما دست بدهد.
 • پس از انجام لیپوماتیک باید از ورزش و پیاده‌روی های طولانی تا بهبودی کامل پرهیز کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *