تقریباً در همه فرهنگ‌ها، لب‌های خوش فرم نشانه‌ای از جوانی و جذابیت است. به همین دلیل، تقریباً در تمام فرهنگ‌ها در طول قرون متمادی لب‌ها را با اشکال مختلف آرایشی تزئینی برجسته  می‌کردند.

متأسفانه در طی روند طبیعی پیری، لب‌ها نیز پری و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و قرار گرفتن در معرض شدید اشعه ماوراءبنفش می‌تواند این روند را تسریع و تشدید کند.

 

چگونه فرم‌دهی و برجسته‌سازی لب‌ها را چگونه انجام دهیم؟

قبل از هر تزریق لب با عمل زیبایی، تجزیه و تحلیل فردی و دقیق از شکل لب شما مهم است. در طول درمان، رسیدن به یک نتیجه طبیعی و زیبایی شناختی اهمیت بالایی دارد. شما با عمل برحسته‌سازی لب‌ها، لازم نیست نگران حالت لب‌های بدفرم خود باشید.

تزریق لب را می‌توان با اسید هیالورونیک یا تزریق چربی اتولوگ انجام داد.

فرم‌دهی و برجسته‌سازی لب با اسید هیالورونیک

هدف از فرم‌دهی لب با اسید هیالورونیک این است که خطوط لب‌ها بیشتر مشخص و/یا حجم آن‌ها را پر شود. این کار به صورت جداگانه بر اساس نوع نیاز شما انجام می‌شود، به عنوان مثال می‌توان تمرکز را بر روی حاشیه قرمز-سفید (رول سفید) یا فیتروم در وسط لب بالایی گذاشت. گوشه‌های فرورفته دهان را نیز می‌توان کمی بلند کرد و چین و چروک‌های ریز یا قوی اطراف دهان را کاهش داد.

هدف از تزریق اسید هیالورونیک به لب، ایجاد پری لب‌های باریک مادرزادی است. با تنظیم جداگانه حجم لب‌ها می‌توان نسبت لب بالا به لب پایین را نیز اصلاح کرد و به صورت هماهنگی تنظیم کرد.

 

آماده سازی برای اسید هیالورونیک متقاطع

اسید هیالورونیک تقریباً در تمام بافت‌های بدن انسان وجود دارد و وظایف مختلفی را بر عهده می‌گیرد. کوچکترین وظیفه اسید هیالورونیک این است که به پوست حجم و خاصیت ارتجاعی می‌دهد. این وظیفه به دلیل توانایی فوق‌العاده اسید هیالورونیک در اتصال آب به بافت است. دقیقا همین ویژگی است که اسید هیالورونیک را در پزشکی زیبایی بسیار جالب و مهم می‌کند.

ترکیبات اسید هیالورونیک که برای تزریق لب استفاده می‌شود، مواد ژل مانندی به شکل مایع هستند که ترکیب آنها بسیار شبیه اسید هیالورونیک بدن است. جایگزینی برای فرم‌دهی به لب با اسید هیالورونیک، تزریق چربی اتولوگ (لیپواستراکچر برای بهبود شکل و ابعاد صورت) است.

در درمان با تزریق چربی اتولوگ، مقدار کمی از بافت چربی خود بدن از ناحیه‌هایی که ممکن است چربی اضافی داشته باشد، مانند شکم یا ران، برداشته شده و در ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود.

 

فرآیند فرم‌دهی لب با اسید هیالورونیک

قبل از هر درمان در مرکز درمانی معتبر زبیایی، زمان زیادی صرف مشاوره و یافتن خواسته‌ها و ایده‌های درمانی شما می‌شود. پس از بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل وضعیت اولیه فردی شما، درباره کارهایی می‌توان انجام داد و ایده‌هایی که نمی‌توان اجرا کرد بحث می‌شود. پس از توضیح دقیق، درمان انجام می‌شود، به این ترتیب اسید هیالورونیک با یک کانول مخصوص به ناحیه لب تزریق می‌شود تا برجسته‌سازی لب شروع شود. درمان با دقت و در چندین مرحله انجام می‌شود تا بعد از هر مرحله بتوانید نتیجه را خودتان در آینه ببینید. تزریق لب تقریبا بدون درد است.

لب‌ها با دقت و در مراحل کوچک شکل می‌گیرند. بعد از هر مرحله می‌توانید موفقیت آن مرحله را در آینه به وضوح ببینید تا نتیجه همان چیزی باشد که تصور می‌کردید.

پس از درمان با پرکننده اسید هیالورونیک

پس از درمان، می‌توانید با کمی استراحت به کارهای روزمره و سر کار و زندگی خودتان بروید. گاهی اوقات قرمزی موضعی در محل تزریق و به ندرت یک کبودی کوچک در ناحیه تزریق ایجاد می‌شود.

نتیجه طولانی مدت مورد انتظار را می‌توان بلافاصله پس از تزریق مشاهده کرد، اما در ساعات اولیه معمولاً لب‌ها شروع به متورم شدن می‌کنند، به طوری که می‌توان انتظار داشت که حجم لب تا حدود 2 روز از حد مطلوب فراتر برود. این مورد اصلاً دلیلی برای نگرانی نیست، زیرا حجم لب ظرف چند روز به سطح همان تزریق انجام شده برمی‌گردد.

بنابراین کاهش حجم لب پس از کاهش تورم اولیه به دلیل “از دست دادن اثربخشی” یا تجزیه سریع اسید هیالورونیک نیست، بلکه به دلیل کاهش تورم تزریق به حجم حاصل از تزریق اسید هیالورونیک است.

ژل هیالورون تزریقی طی چند ماه توسط بدن تجزیه می‌شود. بنابراین نتیجه دائمی به دست نمی‌آید. در صورت لزوم، پس از تقریباً 12-6 ماه می‌توان یک درمان دوباره را انجام داد.

اگر نتیجه مطلوب نباشد، درمان بعدی پس از سه هفته توصیه می‌شود. اگر لب بیش از حد بزرگ باشد، می‌توان نتیجه قبلی را بدون عارضه و در عرض 4-2 ساعت با حل دوباره مواد با آنزیم مخصوص ترمیم کرد.

برجسته‌سازی لب با تزریق چربی اتولوگ

سلول‌های چربی‌ اضافی‌ای که روی معده، پاها یا باسن هستند به آرامی برداشته شده و طوری پردازش می‌شوند که می‌توان آنها را دوباره در محل مورد نظر روی لب با استفاده از کانول‌های مخصوص تزریق کرد. اگر همه سلول‌های چربی منتقل‌شده بهبود نیابند، ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب، درمان نیاز به تکرار داشته باشد. هنگامی‌که چربی بهبود یافت، برجسته‌سازی لب حفظ شده و اثر طولانی مدت آن تضمین می‌شود.

مهم است که  پس از تزریق لب، به مدت 2 روز  ورزش، سونا یا حمام بخار انجام ندهید و از هرگونه فشار خارجی به ناحیه تحت درمان اجتناب کنید. قوام ژل ماده پرکننده به 24 ساعت زمان نیاز دارد تا در بافت ثابت شود.

 

نکته‌هایی درباره تزریق ژل و چربی برای فرم‌دهی و برجسته‌سازی لب

 • مدت درمان با این روش‌ها ۳۰ الی ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. (که 10 دقیقه این زمان مربوط به اثر کردن کرم بی‌حس کننده موضعی است).
 • تزریق لب را می‌توان 1 الی 2 بار در سال انجام داد.
 • شما بعد از عمل زیبایی می‌توانید بلافاصله به جمع دوستان و خانواده خود برگردید و کارهای روزمره خود انجام دهید.
 • درد این عمل زیبایی بسیار ناچیز است.
 • این عمل زیبایی معمولا نیاز به بیهوشی خاصی ندارد ولی بیهوشی برای فرم‌دهی به لب با اسید هیالورونیک توصیه می‌شود تا درمان تقریباً کاملاً بدون درد انجام شود.
 • عمل زیبایی بلافاصله شروع می‌شود و نیاز به مقدمات خاصی نیست.
 • استفاده از بسته خنک‌کننده از تورم و کبودی جلوگیری می‌کند.
 • شما روز بعد از عمل می‌توانید آرایش کنید.
 • بعد از ۴۸ ساعت بعد از عمل می‌توانید ورزش کنید.
 • بعد از دو هفته می‌توانید حتی به سونا بروید و آفتاب نیز بگیرید.
 • ماندگاری این روش زیبایی حدود ۶ الی ۱۲ ماه است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *