جراحی مینی بای پس معده


همانطور که می‌دانید جراحی سنتی بای پس معده منجر به کاهش وزن فوق‌العاده‌ای می‌شود، اما از نظر فنی روشی چالش‌برانگیز است و خطر عارضه 7٪ را به همراه دارد. روش سنتی خطر مرگ و میر طبق اکثر مطالعات بسیار کم در حدود 0.5٪ است. در روش مینی بای پس معده این مشکلات به حداقل می‌رسد.

روش مینی بای پس معده در سال ‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. مینی بای پس معده ابتدا توسط دکتر رابرت راتلج در سال 1997 ابداع شد. مینی بای پس معده از نظر فنی سریع‌تر و  آسان‌تر است و در مقایسه با جراحی سنتی بای پس معده، 2.9 درصد، عوارض کمتری دارد.

روش مینی بای پس معده روشی محدود کننده و سوء جذب است. به این معنی که این روش اندازه معده شما را کاهش می‌دهد و مقدار غذایی که می‌توانید بخورید را محدود می‌کند. این روش همچنین با دور زدن 6 فوت روده، جذب غذا را کاهش می‌دهد. بای پس معده و مینی بای پس معده هر دو از روش‌های سوء جذب و محدود کننده هستند. اما اسلیو معده و نوار لپ فقط از روش‌های محدودکننده هستند.

 

چرا مینی بای پس معده ایجاد شده است؟

مینی بای پس معده برای کاهش زمان عمل، ساده کردن روش و کاهش عوارض ایجاد شده است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مینی بای پس معده مدت زمان عمل کمتری دارد و در این مدت کم مشابه عمل بای پس معده منجر به کاهش وزن می‌شود (حتی برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مینی بای پس معده ممکن است باعث کاهش وزن بیشتری نیز شود)، و میزان عوارض کلی این روش در مقایسه با جراحی بای‌پس معده بسیار کمتر است.

 

چرا همه افراد مینی بای پس معده را انتخاب نمی‌کنند؟

دلیل اینکه مینی بای پس معده هنوز همه‌گیرتر نشده، این است که مینی بای پس معده در حال حاضر توسط اکثر شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شود. از طرفی دیگر جراحان آموزش دیده کافی برای این روش هنوز وجود ندارند و متخصصان کمی این روش را بلد هستند. با اینکه داده‌های علمی زیادی هستند که نشان می‌دهند، روش جراحی مینی بای پس معده برابر یا کمی بهتر از جراحی بای پس معده است، ولی باز هنوز اطلاعات کافی برای تضمین پوشش بیمه‌ای و پذیرش انبوه آن وجود ندارد.

روش مینی بای پس معده

درباره روش مینی بای پس معده

مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی لاپاراسکوپی سنتی بای پس معده، عمل سریع‌تری است. در این روش مدت زمان عمل به طور متوسط 50 دقیقه کاهش می‌یابد. (لاپاروسکوپی Roux-en-Y  در مقایسه با مینی بای پس معده بیشتر برای درمان چاقی مرضی مناسب است.)

مراحل مینی بای پس معده

معده با استپلر لاپاراسکوپی به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. بیشتر بخش‌های معده شما دیگر به مری متصل نخواهد بود و دیگر غذایی دریافت نخواهد کرد. معده جدید شما بسیار کوچکتر شده و به شکل یک لوله کوچک در می‌آید.

بین 2 تا 7 فوت روده کنار گذاشته می‌شود. جراح بقیه روده‌ها را به معده جدید وصل می‌کند.

اکنون غذا به معده لوله‌مانند کوچک شما وارد شده و بعد بین 2 تا 7 فوت روده را رد کرده و روند عادی گوارش در روده باقی مانده از سر گرفته می‌شود.

مزایای مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی بای پس معده

  1. زمان عمل کوتاهتر است.
  2. مسیریابی مجدد روده‌ها کمتر است.
  3. آناستوموز کمتر (اتصال روده) که در تئوری به معنای احتمال عارضه کمتر است.
  4. از نظر فنی این روش برای جراح راحت‌تر است.
  5. شما شاهد کاهش وزن و بهبودی مشابه خواهید بود.

خطرات مینی بای پس معده در مقایسه با بای پس معده

  1. در روش مینی بای پس معده خطر رفلاکس اسید شدید وجود دارد. زیرا کیسه کوچک است و باقیمانده معده هنوز به روده وصل است. به این دلیل امکان اینکه شیره معده از روده‌ها به داخل کیسه جدید وارد شود، وجود دارد.

مراحل مینی بای پس معده

بهبودی، درد و عوارض مینی بای پس معده

بهبودی، درد و عوارض روش مینی بای پس معده بسیار شبیه به جراحی سنتی بای پس معده است.

بهبودی

پس از جراحی به روش مینی بای پس معده، کمی شکم درد خواهید داشت، به ویژه در ناحیه برش داده شده. محل‌های برش داده شده، معمولاً 5 عدد تا هستند و بین 5 تا 12 میلی‌متر طول دارند. این برش‌ها محل‌هایی هستند که جراح پورت‌هایی را برای دسترسی به شکم شما وارد می‌کند.

معمولاً باید یک شب در بیمارستان بمانید. گاهی اوقات بیماران را یک روز اضافی تحت نظر در بیمارستان نگه می‌دارند.

وقتی به خانه رسیدید، باید یک رژیم غذایی سخت را دنبال کنید. رژیم غذایی مایع (غذای نرم) معمولاً برای دو هفته اول پس از جراحی مورد نیاز است. این رژیم غذایی ممکن است شامل شیک‌های پروتئینی، آب، غذاهای نرم پوره شده و سوپ باشد. بهتر است در این مورد دستورالعمل‌های جراح خودتان را دنبال کنید.

پس از دو هفته، غذاهای نرم با توسط جراح‌تان  معرفی می‌شوند. بعد از یک ماه به غذاهای عادی برمی‌گردید. اما از شما خواسته می‌شود که رژیم غذایی جدیدی را دنبال کنید که حاوی پروتئین، سبزیجات و میوه بیشتری باشد. اکنون معده شما بسیار کوچکتر است و جایی برای غذاهای ناسالم وجود ندارد (شما باید مواد مغذی را در هر لقمه‌ای که می خورید به حداکثر برسانید).

درد

بودن درد معمولاً مشکلی ندارد. بله، کمی درد خواهید داشت. به ویژه در دو هفته اول دردی را احساس خواهید کرد. این درد وقتی نیم تنه‌تان را می‌چرخانید بسیار مشهود خواهد بود. درد را می‌توان با دارو کنترل کرد.

پزشک‌تان شما را تشویق خواهد کرد هر روز بعد از عمل از جای خودتان بلند شوید و حرکت کنید. چند روز اول معمولاً شامل پیاده‌روی در اطراف خانه است. بعد از یک هفته ممکن است از شما خواسته شود دو بار در روز 20 دقیقه پیاده‌روی کنید. افزایش تدریجی ورزش با هر هفته پس از جراحی توصیه می‌شود. باز هم بهتر است دستورالعمل‌های جراح خودتان را دنبال کنید.

با کاهش وزن سریع و تنظیم یک رژیم غذایی کم کالری، آماده باشید تا احساس خستگی را نیز تجربه کنید. در این مرحله نباید کم بیاورید. این احساس خستگی هم خواهد گذشت. یک برنامه ورزشی منظم به بدنتان کمک می‌کند تا روی فرم بیاید.

عوارض

عوارض این روش مشابه عوارض جراحی بای پس معده است. شدت آنها از جزئی تا شدید متغیر است.

عوارض جزئی شامل فتق در محل جراحی، زخم و عفونت‌های محل برش است.

عوارض عمده معمولاً در سه هفته اول پس از جراحی رخ می‌دهد. عوارض مهم شامل موارد زیر است:

  • نشتی و خونریزی از محل بخیه
  • آمبولی ریوی
  • تنگی و ضیق مجرا

این عوارض باید سریعاً توسط جراحتان مدیریت شوند. قبل از جراحی باید از خطرات و علائم و نشانه‌های این عوارض آگاه شوید.

 

آیا باید مینی بای پس معده را برای کاهش وزن انتخاب کنیم؟

گفتن جوابی برای این سوال سخت است، اکثر جراحان نظرات متفاوتی در این باره دارند. اکنون، نه داده کافی برای تایید این روش وجود دارد و نه جراحان کافی که این روش را کاملاً بلد باشند و آن را پاسخ قطعی برای کاهش وزن بدانند. مثل همه روش‌های کاهش وزن، باید در این مورد با یک جراج چاقی واجد شرایط و متخصص و متبحر مشورت بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *